Rusza projekt modernizacji systemu odpylania stalowni ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. Jego realizacja wynika z unijnej dyrektywy dot. emisji przemysłowych (IED), która w Polsce obowiązuje od jesieni 2014 r. Od tamtej pory huty mają cztery lata na dostosowanie instalacji do wymogów najlepszych dostępnych technik – przypomina koncern stalowy.

W dąbrowskiej stalowni z surówki żelaza i złomu wytwarzana jest płynna stal. Proces ten odbywa się w konwertorach tlenowych.
Systemy odpylania w dąbrowskiej hucie
W Dąbrowie Górniczej aktualnie działa jeden system odpylania, obejmujący wszystkie instalacje. Docelowo powstaną dwa systemy: wybudowana zostanie nowa odpylnia dla konwertorów, a istniejący układ będzie zmodernizowany i obejmie pozostałe urządzenia. W efekcie przepływ gazów procesowych wyłapywanych przez urządzenia odpylające zwiększy się trzykrotnie. Ponadto uszczelnione zostaną wszystkie emitory w procesie konwertorowym i zamontowane zostaną okapy poddachowe. To działanie również wpłynie na eliminację niezorganizowanej emisji pyłowej – podkreśla właściciel huty.
Czystsze powietrze w Dąbrowie Górniczej od 2018 r.
Rozpoczynający się w dąbrowickiej stalowni projekt pochłonie ponad 100 mln zł, a w efekcie jego realizacji jakość powietrza w rejonie zakładu znacząco się poprawi. Zakończenie prac przewidziano na drugą połowę 2018 r. Etap wyboru wykonawcy prac ruszył i poznamy go z końcem lipca.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.