• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przebieg linii energetycznej Kozienice–Ołtarzew ustalony bez porozumienia

Jak przebiegać będzie linia energetyczna Kozienice–Ołtarzew?


Opublikowano: 08-08-2016 Źródło: kozienice-oltarzew.eu

Spółka PSE poinformowała o tym, jak przebiegać będzie linia energetyczna Kozienice–Ołtarzew. Ze względu na protesty społeczne odrzucone zostały inne warianty. 


Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Linia energetyczna najwyższych napięć 400 kV Kozienice–Ołtarzew będzie budowana z wykorzystaniem korytarza określonego w planie zagospodarowania przestrzennego woj. mazowieckiego – czytamy w komunikacie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. opublikowanym na oficjalnej stronie projektu. W związku z tym przebiegać będzie m.in. przez gminy: Żabia Wola, Jaktorów, Radziejowice, Grodzisk Mazowiecki, Jasieniec oraz Promna. Wariant ten został wybrany przede wszystkim dlatego, że realizacja pozostałych nie była możliwa ze względu na protesty społeczne.

Dalsze przeciąganie sporu wokół przebiegu linii grozi opóźnieniem w realizacji inwestycji. Wobec konieczności uruchomienia realizacji inwestycji, zdecydowano o zakończeniu prac związanych z wyborem wariantu korytarza dla linii i przystąpieniu do wytyczenia jej trasy opierając się na obowiązujących dokumentach planistycznych. Proces ten będzie prowadzony zgodnie z obowiązującymi procedurami, m.in., z wykorzystaniem przepisów ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych – czytamy w komunikacie.

Istota inwestycji

Budowa linii energetycznej Kozienice–Ołtarzew jest niezbędna ze względu na to, że ma służyć do wyprowadzania energii z powstającego w Elektrowni Kozienice bloku energetycznego o mocy 1070 MW. Inwestycja ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Nowy blok Elektrowni Kozienice

Budowany w Elektrowni Kozienice, należącej do Enei Wytwarzanie, blok węglowy o mocy 1075 MW będzie najnowocześniejszą jednostką wytwórczą tego typu w kraju i Europie – ma pracować na nadkrytyczne parametry pary. Pozwoli to na uzyskiwanie energii przy znacznie mniejszym zużyciu węgla. Zgodnie z harmonogramem inwestycja ma być oddana do eksploatacji w 2017 r. Za budowę oraz montaż i wyposażenie bloku odpowiada konsorcjum Polimex-Mostostal i Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (MHPSE). 

PSE S.A. to spółka, która świadczy usługi przesyłania energii elektrycznej, przy zachowaniu wymaganych kryteriów bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). 

Warianty przebiegu linii Kozienice–Ołtarzew. Źródło: www.kozienice-oltarzew.eu Warianty przebiegu linii Kozienice–Ołtarzew. Źródło: www.kozienice-oltarzew.eu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!