W poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni podejmą decyzję w sprawie tzw. „uchwały antysmogowej” dla województwa. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, zaapelował do władz całego województwa.
Jacek Majchrowski. Fot. Wiesław Majka/krakow.pl
Treść apelu Jacka Majchrowskiego:
Szanowni Panowie Marszałkowie,
Szanowni Państwo Radni Województwa Małopolskiego,
Szanowni PP Wójtowie i Burmistrzowie,
Drodzy Mieszkańcy Małopolski,
Zwracam się do Państwa z apelem i propozycją budowy koalicji ludzi dobrej woli, której zadaniem będzie podjęcie, na obszarze naszego województwa, działań na rzecz poprawy jakości powietrza, którym oddychamy wszyscy bez wyjątku.
Uchwała antysmogowa dla Małopolski, którą, mam nadzieję na najbliższym posiedzeniu przyjmie Sejmik Województwa Małopolskiego, będzie stanowić uzupełnienie regulacji prawnych, które wprowadzono w ubiegłym roku dla Krakowa. Liczę na to, że regulacja ta będzie wsparciem prowadzonych od lat na terenie Gminy Miejskiej Kraków działań na rzecz ograniczania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Mam także nadzieję, że już wkrótce, nie tylko jako miasto, ale również cały region, będziemy mogli z zadowoleniem prezentować wyniki naszych działań, obejmujące nie tylko znaczącą liczbę zlikwidowanych starych, pozaklasowych palenisk na paliwa stałe, ale również, co najważniejsze, zaczniemy oddychać dobrej jakości powietrzem. Dlatego też z uznaniem przyjmuję kolejną tego typu inicjatywę realizowaną przez Zarząd Województwa Małopolskiego.
Jednocześnie zachęcam małopolskich samorządowców do podejmowania na terenie ich gmin, działań mających na celu likwidację problemu niskiej emisji. Przykład Krakowa, na terenie, którego wymieniane są rocznie tysiące starych pieców opalanych węglem pokazuje, że konsekwencja i upór w działaniu, w tym również aktywność samorządu w obszarach edukacji i informacji, będą skutkować pozytywnymi zmianami obecnego stanu rzeczy.
Licząc na Państwa przychylność i zrozumienie, przypominam, że wszyscy działamy pod presją czasu. Efektem skierowanej przez Komisję Europejską w 2015 r. do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce za długotrwałe łamanie norm jakości powietrza, zapisanych w dyrektywach Unii Europejskiej, mogą być już niedługo znaczące kary finansowe nałożone na nasz kraj. Najgorsze jest jednak to, że wszyscy bez wyjątku, niezależnie od sympatii politycznych i światopoglądowych, ponosimy tragiczne konsekwencje zdrowotne związane z niską jakością powietrza, którym oddychamy. Dlatego musimy działać szybko.
Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.