41 samorządów z całej Polski podpisało listy intencyjne, które są pierwszym krokiem do współpracy w zakresie rozwoju elektromobilności.
Fot. Pixabay
Listy intencyjne w sprawie współpracy w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce zostały podpisane przez przedstawicieli resortu energii oraz rozwoju, a także Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowców z 41 polskich miast i gmin. Tym samym zainaugurowana została współpraca, której celem jest zwiększenie liczby autobusów elektrycznych w polskich miastach i gminach w ramach istniejących systemów komunikacji zbiorowej.
Chodzi nam o zaangażowanie dzisiejszych i przyszłych miast-sygnatariuszy naszego porozumienia we wszystkie inicjatywy związane z rozwojem elektrycznego transportu miejskiego i samochodów elektrycznych. Chcemy razem wypracować rozwiązania, z których wspólnie będziemy korzystać – powiedział wiceminister energii, Michał Kurtyka, szef Programu Elektromobilność 2025. Opracowaliśmy Plan Rozwoju Elektromobilności, pracujemy nad ustawą. Chcemy być częścią światowego przemysłu pojazdów elektrycznych i stymulować powstanie nowego rynku w Polsce - dodał.
Stan obecny
Zgodnie z informacjami resortu, autobusy elektryczne stanowiły w Polsce (stan na koniec 2016 r.) tylko 0,3% wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w polskich samorządach. W sumie, 31 e-busów jeździ obecnie po ulicach 5 polskich miast: Warszawy (20 autobusów elektrycznych), Krakowa (6), Inowrocławia, Jaworzna (2) oraz Lublina (1) – podał resort.
Czytaj także: "Kraków: remont tunelu pod Rondem Grunwaldzkim"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.