Zgodnie z informacjami podpisanie aneksu do umowy na budowę bloku Elektrowni Jaworzno nastąpi w najbliższych dniach. Zmianie uległa cena, okres gwarancji oraz termin zakończenia inwestycji.
Fot. Tauron
Spółka Tauron Wytwarzanie doszła do porozumienia z konsorcjum Rafako–Mostostal Warszawa w sprawie zmian w umowie dotyczącej budowy bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworznio III. Podpisanie aneksu planowane jest na pierwszą połowę marca i nie będzie miało wpływu na wysokość budżetu całej inwestycji. Obecne zaawansowanie projektu wynosi 31,8% – podała spółka w komunikacie.
Postanowienia aneksu
Na mocy aneksu zmianie ulegnie cena netto określona w umowie. Zostanie ona powiększona o kwotę 71 mln zł (tj. do kwoty 4 470 mln zł). Dodatkowo o 8 miesięcy wydłużony zostanie termin zakończenia budowy – planowana data przejęcia bloku do eksploatacji to listopad 2019 r. W aneksie zawarte zostały także zapisy mówiące o przedłużeniu gwarancji udzielanej przez wykonawcę.
Przypominamy, że o zmiany w umowie zabiegał generalny wykonawca, po tym gdy konieczna okazała się zmiana sposobu posadowienia obiektów bloku. Dodatkowo, jak podaje spółka, aneks przewiduje także wynagrodzenie za zlecone obecnie dodatkowo wykonanie fundamentu pod strefę elektrofiltra i rozbudowę budynku rozdzielni elektrofiltra w celu przystosowania do spełnienia przyszłych wymagań konkluzji BAT. Pierwotnie inwestycja ta została zaplanowana na 2021 r. Wtedy też zaplanowany był postój bloku.
Aktualny stan prac
Na placu budowy nowego bloku Elektrowni Jaworzno III trwa montaż części technologicznej kotła oraz montaż konstrukcji stalowych budynków głównych. Kontynuowane są również prace żelbetowe budynku rozdzielni elektrycznej oraz roboty budowlane w budynku nawy elektrycznej i pompowni wody chłodzącej. Co ciekawe, jeden z najbardziej charakterystycznych elementów bloku – chłodnia kominowa – osiągnęła już wysokość 178 m (docelowo będzie to 180 m).
Nowy blok Elektrowni Jaworzno III
Budowany w technologii węglowej blok będzie miał moc 910 MW. Rocznie będzie spalał 2,8 mln ton węgla. Jednostka ma wytwarzać do 6,5 TWh energii elektrycznej na rok, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW, będzie on spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisję dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50% – tłumaczy Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia do spraw zarzadzania majątkiem i rozwoju.
Źródło: Tauron
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.