Do podłączenia nowego żyrandola czy lamp halogenowych nie trzeba wcale wzywać elektryka. Jeżeli masz w domu podstawowe narzędzia, a w główie podstawową wiedzę, możesz zrobić to samodzielnie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności i stosowaniu się do instrukcji dołączonej do lampy. Oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowego montażu lampy.
Fot. Fotolia
Nie zaczynaj bez przygotowania
Kluczem do udanej „operacji” powieszenia żyrandola jest dobre przygotowanie. Nie można pomijać tej kwestii przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo – z prądem nie ma żartów i działanie bez odpowiednich zabezpieczeń może się dla nas skończyć niewesoło. Zanim zabierzesz się za montaż, należy najpierw wyłączyć bezpieczniki. Następnie upewnij się jeszcze, że zasilanie jest odłączone, dotykając każdego kabla (z osobna) próbnikiem. Jeśli lampka w próbniku nie włącza się podczas dotykania przewodów, to znak, że można przystąpić do podłączania lampy.
Przymocuj hak
W przypadku wiszącej lampy sufitowej pierwszym krokiem jest przymocowanie haka. Oznaczamy miejsce, w którym ma wisieć lampa. Hak musi być przykręcony w jak najmniejszej odległości od przewodów, aby można było schować je w osłonie lampy. Oczywiście należy uważać, żeby nie przewiercić samych kabli: przewody biegną w kierunku ściany z włącznikiem, więc najlepiej wyznaczyć miejsce po przeciwległej stronie. Następnie wywierć w suficie otwór, używając wiertarki udarowej. W otworze umieść kołek rozporowy, do którego przykręcisz hak, pomagając sobie kombinerkami. Jeżeli chcesz przymocować kinkiet – cała akcja przebiega podobnie, z tym że zamiast haka przykręcasz do ściany podstawę kinkietu, również korzystając z kołków rozporowych.
Podłącz przewody
Kolejnym – i właściwie już ostatnim krokiem jest podłączenie przewodów do lampy. W instalacjach o napięciu 230V oraz 12V lub 24V (dla lamp typu LED), jak również w oprawach do żarówek, mamy do czynienia z 3 przewodami:
- przewód fazowy – oznaczenie na lampie: L
- przewód neutralny – oznaczenie N
- przewód ochronny – oznaczenie PE
W lampach ledowych umieszczone są jeszcze dwa przewody niskonapięciowe: + i –, które służą do połączenia z oprawą LED. Jeżeli natomiast lampa ma mieć dwa oddzielne źródła światła (jest tak zazwyczaj w przypadku żyrandoli z większą ilością żarówek, do których mamy dwa włączniki), przewód fazowy jest podwójny, mamy więc do podłączenia cztery kabelki. Przewody wystające ze ściany czy sufitu odróżnisz na postawie kolorów: fazowy jest najczęściej czarny lub szary (ewentualnie brązowy), neutralny – niebieski, a ochronny – żółto-zielony.
Jednak, jak podkreślają eksperci z portalu twoielektrycy.pl, może się zdarzyć, że przewody nie będą spełniały tych standardów, np. w starej instalacji. W takiej sytuacji najrozsądniej będzie skorzystać z pomocy fachowca. Po usunięciu fragmentu izolacji z kabli połącz przewody w ścianie z zaciskami w lampie – pamiętaj przy tym o stosowaniu się do instrukcji dołączonej do żyrandola. Po przymocowaniu lampy możesz wkręcić żarówkę – i dopiero wtedy włącz z powrotem zasilanie, aby sprawdzić czy lampa działa prawidłowo.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.