Projekt, który spółka realizowała w Zimbabwe, obejmował budowę zapory w technologii CFRD oraz wiele prac uzupełniających. Zapora wznosi się na wysokość 90 m - jest najwyższa w kraju, a dzięki niej stworzono największe sztuczne jezioro w Zimbabwe: do jego wypełnienia potrzebne było 1,8 mld m3 wody. Inwestycja ta jest jednym z najważniejszych elementów rządowego planu zabezpieczenia zasobów wody dla regionu Masvingo.

Budowa zapory umożliwiła również przekształcenie nieużytków rolnych w pola uprawne, na których uprawiane będą: cukier, bawełna i tytoń. Dzięki temu pojawią się nowe możliwości zawodowe dla mieszkańców tego obszaru.

Projekt zapory, nagrodzony przez Zimbabwe Institution of Engineers, to kolejny spośród ponad 400 inwestycji, jakie zostały zrealizowane przez spółkę w Afryce. Kolejna jednak budowana przez nich zapora znajduje się w Azji.

Zapora w Tadżykistanie będzie mieć 335 m wysokości

Spółka realizuje projekt budowy zapory hydroelektrycznej w Rogun, w Tadżykistanie. Inwestycja o budżecie 3,8 mld USD ma na celu podwojenie potencjału energetycznego Azji Centralnej. Pierwszy kamień milowy na budowie już osiągnięto - została skonstruowana grodza.

Do jej zbudowania użyto aż 2,7 mln m3 rumoszu skalnego i 35 tys. m2 błony nieprzepuszczalnej, tak by obiekt był w stanie dać odpór pływom rzeki Vakhsh i przekierować wodę do dwóch tuneli, biegnących lewą stroną doliny w Pamirze, przez którą przepływa rzeka.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w październiku 2016 r. Sam prezeydent Tadżykistanu, Emomali Rahmon, siadł za kierownicą buldożera i ziemią oraz kamieniami zablokował nurt rzeki. Niezwykłości jednak temu projektowi nadaje planowana wysokość zapory - aż 335 m. Będzie to najwyższa zapora na świecie, skonstruowana przy użyciu rumoszu skalnego i gliny. Zainstalowanych zostanie w niej sześć turbin Francisa (600 MW każda) - potencjał energetyczny o mocy 3600 MW również będzie największy w regionie.

Kolejne kroki milowe - zakończenie pierwszej fazy budowy i oddanie do użytku pierwszych dwóch turbin - przewidywane są na lipiec 2018 r. i kwiecień 2019 r. Uruchomienie nowych turbin jest konieczne, aby Tadżykistan mógł odpowiedziać na ogromne zapotrzebowanie energetyczne: wewnętrzne i w krajach ościennych. Środki uzyskane ze sprzedaży prądu sfinansują ukończenie budowy.


Zapora wodna Rogun (Tadżykistan) / Rogun dam (Tajikistan)

Przeczytaj także: W Będzinie chcą zbudować blok kogeneracyjny na biomasę