Do przeprowadzenia testów wykorzystano 183 m3 wody demineralizowanej, którą kocioł napełniano przez około 12 godzin.

Jak powiedziała Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum, wykonanie próby ciśnieniowej kotła to jeden z kluczowych kamieni milowych w procesie budowy tego typu zakładu, dlatego cieszymy się, że proces przebiegł bez zakłóceń. Budowa naszej nowej elektrociepłowni w Zabrzu wkracza właśnie w decydującą fazę, dlatego w tym momencie na budowie pracuje dziennie aż około 600 osób. Dodała również, że prace na budowie przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Co jeszcze dzieje się na budowie elektrociepłowni w Zabrzu?

Na budowie m.in. dobiegają końca prace wykończeniowe przy budowie 64-metrowego pylonu i „budynku elektrycznego”. Zaawansowane są też roboty w budynku, w którym znajdzie się turbina do produkcji energii elektrycznej. Ponadto modernizowana jest bocznica kolejowa na potrzeby transportu węgla – konieczna jest wymiana torów na długości około 900 m. Za kilka miesięcy rozpocznie się rozruch instalacji elektrycznych.

Powstaje też 10-kilometrowa magistrala ciepłownicza

Równocześnie w budowie znajduje się 10-kilometrowa magistrala ciepłownicza, łącząca Zabrze z Bytomiem. Dotychczas zainstalowano ponad 5 km rur. Część prac wykonywana jest w technologii mikrotunelowania.

Metoda mikrotunelowania jako jedyna pozwala wykonywać przekroczenia w każdych warunkach gruntowych, od gruntów luźnych do formacji skalnych bez konieczności obniżania zwierciadła wody gruntowej wzdłuż trasy tunelowania. Jednym z ważniejszych atutów tej metody jest precyzja wykonania przekroczenia z dokładnością do kilku milimetrów, co w przypadku wykonywania mikrotuneli pod drogą DK 88 na długości około 200 m będzie miało olbrzymie znaczenie - powiedział Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska.


Uruchomienie nowej ciepłowni oraz rurociągu przesyłowego zaplanowano na koniec 2018 r. Koszt budowy zakładu to około 870 mln zł.

Nowy zakład w Zabrzu (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW; roczna produkcja wyniesie około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej) pozwoli na zastąpienie wyeksploatowanych jednostek węglowych, które obecnie działają jeszcze i w Zabrzu i w Bytomiu.

Fortum działa w Polsce od 2003 r. Jest właścicielem trzech elektrociepłowni znajdujących się w Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu. Ich łączna moc wytwórcza to: 186 MW energii elektrycznej i 958 MW ciepła.

Przeczytaj także: To będzie najnowocześniejszy blok gazowo-parowy