Zabrze: mikrotunelowanie na budowie ciepłociągu
Prace nad budową ciepłociągu rozpoczęły się już w połowie lutego 2017 r. Generalnym wykonawcą jest firma P.S. Energoterm sp. z o.o., a mikrotunelowanie wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne Tolos Piotr Walczak i Wspólnicy sp.k.
Nowa elektrociepłownia o mocy cieplnej 145 MW i elektrycznej 75 MW rocznie ma wyprodukować około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej; umożliwi to zastąpienie wyeksploatowanych jednostek węglowych, które obecnie działają jeszcze i w Zabrzu, i w Bytomiu.
Bezpośrednim powodem podjęcia decyzji o wykorzystaniu metody mikrotunelowania podczas realizacji projektu 10-kilometrowej trasy ciepłociągu była konieczność przejścia pod istniejącymi nasypami kolejowymi, rzeką Bytomką, torami kolejowymi, tramwajowymi oraz drogą krajową DK88.
Metoda mikrotunelowania jako jedyna pozwala wykonywać przekroczenia w każdych warunkach gruntowych, od gruntów luźnych do formacji skalnych bez konieczności obniżania zwierciadła wody gruntowej wzdłuż trasy tunelowania. Jednym z ważniejszych atutów tej metody jest precyzja wykonania przekroczenia z dokładnością do kilku milimetrów, co w przypadku wykonywania mikrotuneli pod drogą DK 88 na długości około 200 m będzie miało olbrzymie znaczenie - wyjaśnia Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska.
Wybór tej metody ułatwia też utrzymanie bardzo wysokich standardów bezwpieczeństwa i higieny pracy (BHP) na budowie, gdyż mechanizacja procesu, czyli możliwość wykorzystania maszyny MTBM (Microtunnel Boring Machine) sprawia, iż to jej tarcze skrawające pracują na tzw. przodku tunelu, a nie członkowie ekipy.
Wiele hałasu o...?
Na 10-kilometrowej trasie metodą mikrotunelowania zostanie zbudowane pięć odcinków sieci o długości łącznej wynoszącej ponad 700 m rurociągu, tj. około 350 m sieci cieplnej. Długość najdłuższego odcinka to blisko 200 m.
Drążenie 24/24?
Przy mikrotunelowaniu pracuje średnio 8 pracowników (nie licząc tych, którzy przygotowują komory nadawcze i odbiorcze). W zależności od potrzeb generowanych przez drążenie danego odcinka, ekipa pracuje w systemie 12-godzinnym lub 24-godzinnym. A warunki geologiczne są bardzo różnorodne - od nawodnionych piasków średnich z otoczakami czy zwięzłych glin pylastych po kamieniste zwietrzeliny gliniaste. To oczywiście utrudnia prace, ale nie to jest największym wyzwaniem.
Najtrudniejsze zadanie, które jeszcze jest przed nami, to wykonanie 200-metrowego odcinka pod DK88. Wyzwaniem - z uwagi na bardzo krótki czas zmienionej organizacji ruchu pociągów - okazała się również realizacja odcinka przebiegającego pod torami kolejowymi PKP, gdzie przejeżdżało prawie 100 składów na dobę, w tym pociąg Pendolino.
Do mikrotunelowania wykorzystywany jest sprzęt mikrotunelowy niemieckiej firmy Herrenknecht, a także dwa rodzaje rur: stalowe rury przewiertowe DN1420 o grubości ścianki 16 mm oraz rury osłonowe DN1220 o grubości ścianki 14 mm. w przestrzeń pomiędzy rurami wpompowywana jest specjalna mieszanka betonowa.
Spółka Fortum wykorzystwała już technologie bezwykopowe w swoich inwestycjach. Ostatnio miało to miejsce we Wrocławiu przy budowie magistrali ciepłowniczych: w kierunku Nowych Żernik oraz na Kępę Mieszczańską (wyspa na Odrze). Aktualnie, oprócz wyżej opisanej budowy, przeprowadza różnorakie prace modernizacyjne we wszystkich swoich obiektach.
Fortum działa w krajach nordyckich, bałtyckich w Rosji, Polsce oraz w Indiach. Zatrudnia około 8 tys. osób. W Polsce prowadzi działalność na Śląsku. Ma też swoje oddziały w Świebodzicach, Wrocławiu i Płocku.
Przeczytaj także: Mecon wykonał rekordowy przewiert HDD pod Gangesem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.