Do sieci włączone zostaną budynki mieszkalne wielorodzinne i lokale usługowe przy ul. Ciołkowskiego i Plażowej - powierzchnia ogrzewana wynosi łącznie 34 970 m2, a kubatura 104 tys. 910 m3.

Prace nad realizacją projektu już ruszyły, potrwać mają do 2019 r. - Rezultatem będzie wzrost wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło sieciowe związane z przyłączeniem nowych budynków oraz znaczna poprawa jakości powietrza - czytamy w komunikacie NFOŚiGW.


Chodzi o wzrost zapotrzebowania na ciepło o 15 472 GJ/rok, zmniejszenie zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej o 16 741,44 GJ/rok, szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o 1 209,86 Mg CO2/rok. - Należy podkreślić, że projekt umożliwi objęcie ciepłem systemowym dodatkowych obszarów miasta, do których do chwili obecnej nie była doprowadzona infrastruktura ciepłownicza MPEC - podaje z kolei spółka.


Projekt nosi nazwę „„Budowa sieci ciepłowniczych w celu podłączenia nowych odbiorców oraz zwiększenia produkcji ciepła w kogeneracji”. To pierwsza umowa zawarta w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białymstoku to właściciel Ciepłowni Zachód oraz 254,9 km wysokoparametrowych wodnych sieci ciepłowniczych, a także 6,5 km sieci parowych i 1837 węzłów cieplnych wodnych.

Przeczytaj także: Elektrociepłownia Orlen w Płocku wyprodukowała pierwsze megawaty