Powołanie klastra ma docelowo umożliwić miastu samowystarczalność energetyczną. Jego działalność ma bazować na fotowoltaice.

Fotowoltaika pozwoli na częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię, bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarujemy niektóre działki w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów budowanych od fundamentów – twierdzi Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry.

Jednym z podstawowych projektów w ramach działania Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej jest budowa elektrowni fotowoltaicznej. Powstanie ona przy Trasie Czeskiej, na 26-hektarowej działce. Do jej budowy wykorzystanych zsotanie około 30 tys. paneli fotowoltaicznych. Roczna produkcja energii szacowana jest na poziomie blisko 10 800 MWh. To około 20% rocznego zapotrzebowania wszystkich jeleniogórskich budynków użyteczności publicznej lub 18% zapotrzebowania mieszkańców.

Dla jeleniogórzan, jako odbiorców energii uruchomienie tej inwestycji może oznaczać możliwość obniżki ceny elektryczności o około 20%, o ile będą zaopatrywać się z tej instalacji. Nie chcemy być konkurencją dla innych firm elektroenergetycznych, ale alternatywą, zresztą nie tylko w sensie czystych dostaw, ale też innych usług – podkreślał Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding, która koordynuje działanie klastra.

Wartość przedsięwzięcia to 37 mln zł. Jelenia Góra nie partycypuje w kosztach inwestycji. Jak podkreśla Łużniak, jest wyłącznie jej gospodarzem i konsumentem efektów.

Projektem i budową instalacji zajmuje się operator organizacyjny przedsięwzięcia, firma Maf Energy.
Na Dolnym Śląsku działa już pięć klastrów czystej energii. Są to: Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej oraz klastry Izerski, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Strzelińskich oraz Wzgórz Trzebnickich.

Przeczytaj także: KGHM przystąpił do Zgorzeleckiego Klastra