Jak w trakcie zwołanej na początek kampanii konferencji prasowej mówił prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, każdego roku w Polsce umiera z powodu smogu około 50 tys. osób.

- Śląskie jest jednym z trzech województw o największej umieralności na choroby sercowo-naczyniowe. Smog kosztuje nas prawie 13% PKB. I to nie tylko leki, ale również rehabilitacja, hospitalizacja czy renty. Musimy mieć tego świadomość - mówił prof. Lekston.

Kampania obejmie całe województwo śląskie. Materiały edukacyjne będą promowane w internecie, mediach społecznościowych czy w prasie.

- Komunikacja antysmogowa ma być czytelna i zrozumiała, dlatego przedstawiono ją w różnych formach: filmu i animacji edukacyjnych, infografik, reklam prasowych, plakatów, broszur i gadżetów - podają służby prasowe urzędu marszałkowskiego.

Zaczęła Małopolska

Pierwszym województwem w Polsce, które przyjęło tzw. uchwałę antysmogową, była Małopolska. Kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nie uznał argumentów m.in. dystrybutorów węgla skarżących nowe przepisy antysmogowe dla Małopolski.

- Uzasadnienie sądu było na tyle mocne i jednoznaczne, że nawet w przypadku skargi kasacyjnej do NSA nie spodziewam się innego rozstrzygnięcia - powiedział w rozmowie z naszym serwisem Wojciech Kozak, wicemarszałek woj. małopolskiego.


Urząd marszałkowski podał, że w Małopolsce co roku z powodu smogu umiera przedwcześnie nawet 4 tys. osób. Z kolei na blisko 3 mld zł szacuje się koszt leczenia i nieobecności w pracy pacjentów, których choroby to bezpośredni bądź pośredni efekt oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

- Przygotowując się do aktualizacji Programu ochrony powietrza, którego integralną częścią jest uchwała antysmogowa, w 2016 r. wykonaliśmy odpowiednie analizy wykorzystując do tego metody rekomendowane przez Komisję Europejską - tłumaczył Kozak.

TUTAJ PRZECZYTASZ CAŁY WYWIAD Z WOJCIECHEM KOZAKIEM

Kolejnymi samorządami, które chcą wprowadzić przepisy antysmogowe, są władze województw opolskiego i łódzkiego. Kilka dniu temu po raz pierwszy zebrał się specjalnie powołany zespół, na spotkaniu którego przedstawione zostały opinie, jakie napłynęły w ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych dotyczących uchwały antysmogowej mającej obowiązywać właśnie na terenie województwa łódzkiego.

TUTAJ ZOBACZYSZ NASZ SERWIS SPECJALNY - SMOG