Na wczorajszym posiedzeniu sejmiku woj. łódzkiego przyjęta została uchwała antysmogowa. Łódzkie jest piątym polskim województwem, w którym zaczną wkrótce obowiązywać ograniczenia w zakresie spalania paliw niskiej jakości i korzystania z tzw. kopciuchów. Uchwała wejdzie w życie 1 maja 2018 r.
Łódzkie także ma już uchwałę antysmogową. Fot. UMŁ
Od kiedy zakazy?
Łódzka uchwała wprowadza całkowity zakaz palenia węgla brunatnego, mułów węglowych i innych paliw niskiej jakości. Do unijnych wymogów niskoemisyjności dostosowane mają być także instalacje cieplne. W nowych i remontowanych budynkach nie będzie można montować już pieców, które nie spełniają norm. Zakaz ten będzie funkcjonował już od maja przyszłego roku.
Pozostałe zmiany będą wdrażane stopniowo. Na wymianę lub modernizację urządzeń o wysokiej emisji groźnych gazów użytkownicy pieców będą mieli czas nawet do 2027 r. Wszystko zależy od klasy, do której urządzenia zostały zakwalifikowane według wymogów emisji zanieczyszczeń i sprawności cieplnej. Dla przykładu, piece klas trzeciej i czwartej muszą być wymienione najpóźniej na początku 2027 r. Ale już urządzenia klasy piątej, które zostały lub zostaną zamontowane do 1 maja 2018 r., będą użytkowane do tzw. śmierci technicznej. Najszybciej mieszkańcy woj. łódzkiego pozbędą się tzw. kopciuchów („bezklasowców) – zakaz ich eksploatacji upłynie 1 stycznia 2023 r.
Opinie o projekcie uchwały
Dokument został opracowany we współpracy z samorządami woj. łódzkiego oraz Łódzkim Alarmem Smogowym. Ten jednak daleki jest od entuzjazmu. Przedstawiciele ruchu twierdzą, że uchwała jest pozorna. Nie dość, że zawiera problematyczne wyjątki dotyczące ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe (np. kominków i pieców kaflowych), to zakazy będą aktualne dopiero w 2020 r. W projekcie uchwały zabrakło też wskazania regulatora i kwestii dofinansowania wymiany pieców.
Uchwały antysmogowe obowiązują już w woj. małopolskim oraz śląskim. Mazowsze przyjęło projekt analogicznego dokumentu na wczorajszym posiedzeniu sejmiku województwa. Pozostałe województwa, m.in. wielkopolskie i dolnośląskie, pracują nad ostatecznym jego kształtem. Uchwały są reakcją samorządów na fatalne dane o poziomie zanieczyszczeń powietrza w Polsce, która obok Bułgarii i Słowacji, przoduje w rankingu najbardziej zanieczyszczonych państw Europy.
Przeczytaj także: Mazowsze: przyjęto projekt uchwały antysmogowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.