Dokonano już pierwszego podania węgla do kotła. Odbyły się także: uruchomienia kotła, rozruch odżużlacza kotła, sprawdzenia zabezpieczeń sieci elektroenergetycznej i zabezpieczeń transformatorów.

Ponadto nastąpiły: rozruchy gorące młynów węglowych, elektrofiltru, układu odpopielania elektrofiltru i instalacji IOS, a sukcesem zakończyła się synchronizacja bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym.


Jak mówi Zbigniew Piętka, wiceprezes Enei ds. korporacyjnych, po synchronizacji blok przechodził serię prób. Ich częścią był również ruch regulacyjny. W tym czasie do sieci wprowadziliśmy pierwsze GWh wytworzone w tej nowoczesnej i wysokosprawnej jednostce. Blok w trakcie testów osiągnął również docelową moc 1075 MW twierdzi Zbigniew Piętka.


W bieżącym miesiącu, pod względem technologicznym, osiągnęto 100% zaawansowania budowy. Ruszył też 720-godzinny test ruchu próbnego bloku.

Jesteśmy na ostatniej prostej do zakończenia inwestycji, która jest ważna nie tylko dla naszej grupy, ale i dla bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa dodaje Zbigniew Piętka.

Budowa bloku w Kozienicach trwała od jesieni 2012 r. Całkowity koszt przeprowadzenia tej inwestycji to ponad 6 mld zł. Za realizację odpowiada konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal.

Jak twierdzi Enea, dzięki wysokiej sprawności wytwarzania energii elektrycznej, na poziomie 45,6%, oraz dużej dyspozycyjności  ponad 92%, będzie to największa i jednocześnie najsprawniejsza jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym w historii polskiej energetyki.

Dzięki nowej jednostce moc wytwórcza kozienickiej elektrowni wzrośnie do 4 tys. MW. Tym samym elektrownia będzie generować 13% energii konsumowanej w kraju.

Do tego Enea, wspólnie z Energą, planuje budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka o mocy około 1000 MW. Trwają analizy dotyczące struktury finansowania projektu budowy bloku C w Elektrowni Ostrołęka w kontekście negocjowanego z Komisją Europejską kształtu rynku mocy   prezesa Enei Mirosława Kowalika cytuje Polska Agencja Prasowa.

Przeczytaj także: Blok Elektrowni Kozienice gotowy w 98%