Starostwo w Gostyninie wdraża – w ramach realizacji strategii rozwoju powiatu – plan utworzenia w powiecie sieci ławek z wbudowanymi w nie panelami fotowoltaicznymi. Zmęczeni spacerowicze będą mogli nie tylko zażyć odpoczynku, ale też naładować telefon komórkowy lub tablet.
Ławki naładują 100 telefonów w 24 godziny. Fot. SEEDiA
Czy ławki okażą się wydajnym źródłem energii elektrycznej? Wyposażone w dwa porty USB, wykorzystując energię słoneczną, mają ładować nawet do 100 telefonów komórkowych w ciągu doby. W przyszłości będzie można dzięki wbudowanym w nie odpowiednim modułom uruchomić również hot spoty, które pozwolą na podłączenie się do WiFi.
Na terenie miasta zamontowano już trzy takie ławki – pierwsza pojawiła się we wrześniu, dwie kolejne – w listopadzie, plany starostwa są jednak zakrojone na większą skalę.
Planujemy docelowo stworzyć na terenie wszystkich gmin powiatu sieć ławek fotowoltaicznych. Kolejne cztery powinny pojawić się najpóźniej na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Chcemy, by na terenie całego powiatu stanęło łącznie kilkanaście takich ławek - powiedział PAP Andrzej Wiśniewski ze starostwa powiatowego w Gostyninie.
Trzy z planowanych ławek zostaną ustawione w najczęściej uczęszczanych lokalizacjach w Gostyninie i w jego okolicy – niedaleko Urzędu Miasta oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego oraz w niedalekim Szczawinie Kościelnym, obok Gminnego Ośrodka Kultury.
Pomysł się sprawdził – ławki są wręcz oblegane, jak ujął to Andrzej Wiśniewski. Zaznaczył, że największą popularnością cieszą się ze strony ludzi młodych. Najczęściej ładują oni baterie swoich telefonów, wracając ze szkoły.
Wdrażany przez starostwo plan jest częścią projektu edukacyjnego Eco-Solaris, współrealizowanego przez Lokalną Grupę Działania (LGD) „Aktywni Razem”. Cele m projektu jest „oswojenie” odnawialnych źródeł energii, tj. zaprezentowanie mieszkańcom powiatu czym one są, w jaki sposób są wykorzystywane, jakie są ich zalety i potencjalne wady.
Środki finansowe na zakup i instalację trzech pierwszych ławek pochodziły z budżetu powiatowego, zasilanego przez opłaty i kary środowiskowe.
Na dostawę ławek ogłoszono przetarg. W wyniku postępowania wybrano polski start-up, firmę SEEDiA. Podobne produkty, wykonane przez tę firmę, działają też m.in. w Warszawie, w Krakowie, w Zielonej Górze i w Tarnobrzegu.
Przeczytaj także: Udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce niższy niż rok temu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.