Inwestor podaje, że obecnie dobiegają końca prace związane z budową komory paleniskowej kotła, instalowane są również główne rurociągi łączące kocioł z turbiną i trwa montaż turbozespołu (konkretnie części niskoprężnej turbiny), a także wirnika generatora. 

Na terenie elektrowni budowana jest instalacja odsiarczania spalin; na ukończeniu są prace związane z absorberem, montowany jest elektrofiltr wyłapujący pył powstały w wyniku spalania węgla.

Jeszcze wiosną zakończono budowę płaszcza chłodni kominowej.

Budowa nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych inwestycji w Polsce. Przy jej realizacji dbamy o odpowiednie modelowanie struktury finansowania, stąd zawarte z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie określające wstępne warunki zaangażowania w inwestycję kwoty 880 mln zł, które sfinalizujemy w najbliższym czasie - powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. 

Większa część inwestycji jest w trakcie realizacji. Poza kontraktem głównym wykonanych zostanie 12 gospodarek pomocniczych. 

Zgodnie z podpisanymi dziś umowami, układ torowy, który połączy nowy blok z obiektem Tauronu Wydobycia (źródłem węgla) wykona firma Torpol. To jedna z ważniejszych gospodarek pomocniczych - do nowej jednostki będzie dostarczane okolo 2,5 mln węgla rocznie; m. in. z nowo budowanego szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Szyb powstać ma do 2023 r. Kolejny z układow, sieć wodno-kanalizacyjna, powstanie w wyniku prac, które przeprowadzą firmy Miko-Tech i Eurovia, które połączyły swoje siły i wystąpiły o kontrakt jako konsorcjum.

Realizowana inwestycja ma wartość ponad 6 mld zł. Nowy blok, mimo iż będzie wykorzystywał duże ilości węgla, ma być jednostką ekologiczną: emisja dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów emisyjnych zostanie ograniczona. W ramach spełniania zapisów porozumienia paryskiego blok przygotowany będzie pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin.

Przeczytaj także: Ustawa o rynku mocy i nowa opłata - przyjęte