Władze Rybnika oraz przedstawiciele spółki Polskiej Grupy Energetycznej Energia Ciepła (PGE EC) zawarły umowę, która określa warunki współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania w ciepło mieszkańców miasta oraz ograniczenie tzw. niskiej emisji w regionie. W ramach inwestycji przebudowana zostanie elektrownia PGE w Rybniku. Wartość kontraktu to około 100 mln zł.
100 mln zł na czyste powietrze w Rybniku. Fot. PGE
Ciepło w kogeneracji
Budowany moduł ciepłowniczy zasilany będzie z dwóch bloków energetycznych z rybnickiej elektrowni PGE, które są wyposażone w układy ciepłownicze. Dzięki temu możliwa będzie produkcja ciepła w kogeneracji, czyli w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej.
Już dziś elektrownia w Rybniku dysponuje nowoczesnymi instalacjami odsiarczania, odazotowania i redukcji pyłów, a produkcja ciepła skorzysta z tych instalacji, które początkowo były instalowane z myślą o produkcji energii elektrycznej. Wstępne wyliczenia efektu środowiskowego wskazują, że dzięki nowej inwestycji umożliwiającej mieszkańcom rezygnację z przydomowych instalacji grzewczych i podłączanie się do miejskiego systemu ciepłowniczego, znacznemu ograniczeniu ulegną emisje tlenków siarki, azotu oraz pyłów w mieście. Podpisane porozumienie pozwoli również w efekcie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne na poziomie lokalnym – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Realizacja przedsięwzięcia ruszy po uzyskaniu zgód organów korporacyjnych spółki energetycznej. PGE deklaruje, że nieprzerwane dostawy ciepła dla mieszkańców Rybnika korzystających z miejskiej sieci ciepłowniczej będą utrzymane po 1 września 2022 r.
Powietrze w Rybniku
Jakość powietrza w mieście jest jedną z najgorszych w Polsce. Rybnik znalazł się na czwartym miejscu w rankingu miast w Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, przygotowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Z kolei w wykazie 10 miast, w których wystąpiło największe dobowe stężenie pyłu PM10 w µg/m³ przy wartości dopuszczalnej 50 µg/m3 (za rok 2015), uplasował się na trzeciej pozycji ze stężeniem 279 µg/m³ (dane Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska – GIOŚ). Według najnowszych danych GIOŚ średnie roczne stężenie PM10 w roku 2016 w Rybniku to 47,5 µg/m³ przy średniorocznej wartości dopuszczalnej 40 µg/m³. W sumie dni, gdy normy dla dobowej wartości pyłu zostały przekroczone, było w tym roku w Rybniku aż 100.
PGE EC to jedna ze spółek należących do Grupy Kapitałowej PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. – przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego. Działalność firmy zorganizowana jest wokół kilku segmentów, m.in. dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej oraz energetyki konwencjonalnej i odnawialnej
Przeczytaj także: PGE przedstawiła strategię dla ciepłownictwa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.