Zwody poziome niskie prowadzone po rozległych dachach płaskich wymagają zamocowania na specjalnych wspornikach i uchwytach. W przypadku pokryć dachowych o niewielkiej powierzchni nie ma takiej konieczności – wtedy wystarczy ułożyć siatkę zwodów korzystając z metody naprężeń. Jednakże, jeśli wystąpi potrzeba zastosowania wsporników i uchwytów, ich sposób montażu należy dobrać do rodzaju materiału, jakim pokryto podłoże. Dla dachów krytych papą lub membraną dopuszczalne rozwiązania przedstawiają się następująco.
Fot. pixabay.com
Sposoby montażu wsporników odgromowych na dachach krytych papą lub membraną
W zależności od wybranego produktu przymocowuje się go do dachu:
- śrubami, nitami lub kołkami rozporowymi dołączonymi do zestawu. Uchwyt przytwierdza się do płaskiej powierzchni, a drut instaluje na nim przy pomocy zacisku śrubowego;
- paskami wyciętymi z materiału, którym jest pokryty dach. Kawałki muszą mieć długość i szerokość odpowiadającą podstawie wspornika, by umożliwić stabilne przytwierdzenie go do podłoża. Paski najczęściej zgrzewa się z powierzchnią pokrycia, lepikuje z użyciem papy albo przykleja specjalnym klejem;
- masą klejącą do papy bitumicznej, klejem montażowym do różnego typu podłoży, klejem do membrany lub klejem do papy na bazie poliuretanu (ten ostatni służy do osadzania podstaw betonowych).
Bez względu na obraną metodę mocowania wsporników/uchwytów w instalacji odgromowej, trzeba zachować między nimi około metrowe odstępy. Ich zastosowanie jest niezbędne, ponieważ zwody nie mogą bezpośrednio dotykać powierzchni dachu. Muszą znaleźć się kilka centymetrów nad jego poziomem, by skutecznie i bez szkód dla innych instalacji przejąć prąd uderzeniowy.
Jakie produkty wybrać?
Przy tworzeniu instalacji odgromowej na rozległym płaskim dachu pokrytym papą lub membraną hydroizolacyjną radzimy sięgnąć po uchwyty sprawdzone i nowoczesne, zrobione z tworzywa wypełnione betonem lub ze stali ocynkowanej ogniowo, miedzi i stali nierdzewnej. Przy wyborze ich rodzaju, kształtu i wielkości trzeba uwzględnić założenia projektu i to, w których miejscach zostaną poprowadzone zwody oraz przewody odprowadzające.
Podstawowy typ stanowią uchwyty betonowe w tworzywie oraz kątowe proste i skręcone, aczkolwiek niejednokrotnie przydatne okazują się też uchwyty dachowo-szczytowe, na płytce stalowej oraz przykręcane. O tym, które z nich wykorzystać, powinien zdecydować wykonawca ochrony odgromowej. Natomiast w razie samodzielnego wykonawstwa zabezpieczenia odgromowego i ewentualnych problemów z selekcją, można skorzystać z rekomendacji sprzedawcy lub producenta.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.