„Silesia pod błękitnym niebem” – pod taką nazwą ruszy wspólny projekt woj. śląskiego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), którego celem będzie poprawa jakości powietrza w regionie. Właśnie podpisano porozumienie ws. jego realizacji. Jeszcze w tym roku mają być ogłoszone pierwsze konkursy, w których będą mogli wziąć udział autorzy innowacyjnych rozwiązań w zakresie walki ze smogiem.
Śląsk wyda 100 mln zł na poprawę jakości powietrza. Fot. plantic / Shutterstock
Środki finansowe przeznaczone na realizację przedsięwzięcia będą dysponowane przede wszystkim na rozwój technologii, które pomogą poprawić jakość powietrza. Z tego względu ich głównymi beneficjentami będą jednostki naukowe i firmy działające w obszarze energetyki, inżynierii biomedycznej, medycyny i czy informatyki.
Będziemy mogli realizować w woj. śląskim innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony środowiska, innowacyjne technologie do walki ze smogiem. To problem, który dotyka każdego z nas z osobna i całe społeczeństwo. Woj. śląskie wykazało się pewną odwagą, aby stać się swego rodzaju poligonem testowym – mówił, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP), prof. Aleksander Nawrat, wiceszef NCBR.
Projekt rozpisany został na 10 lat. Przez pierwsze pięć projekty będą finansowane, kolejne lata to ich rozwój oraz monitorowanie efektów konkretnych rozwiązań.
Śląsk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów kraju. Na liście miast, w których dopuszczalny poziom pyłu PM10 jest regularnie przekraczany, znajduje się wiele śląskich miejscowości, m.in. Pszczyna (miejsce trzecie), w której średnioroczne stężenie PM10 (dane za 2016 r.) wynosiło 50,9 µg/m³.
Na terenie województwa funkcjonuje już uchwała antysmogowa. Zgodnie z regulacjami, od 1 września ub.r. nie można tam palić węgla brunatnego, mułów, flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności przekraczającej 20%, a stare kotły muszą zostać wymienione najpóźniej do 2025 r. (najstarsze piece muszą zniknąć do 2021 r., kotły użytkowane od pięciu do dziesięciu lat – do końca 2023 r., a eksploatowane krócej niż pięć lat – cztery lata później).
Przeczytaj także: Śląskie: jest rada ds. elektromobilności
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.