Fundamentem programu będzie wsparcie właścicieli gospodarstw domowych, którzy nie dysponują wystarczającymi funduszami na wykonanie termomodernizacji swojego domu. Projekt w pierwszej kolejności obejmie Małopolskę i Śląsk, gdzie znajduje się około 1 mln domów jednorodzinnych. Według szacunków, 15% mieszkańców tych regionów nie jest w stanie pokryć samodzielnie kosztów termomodernizacji.

Program walki ze smogiem to z jednej strony standardy emisyjne, jakość paliw stałych. Ale równolegle duży program pomocowy dla ubogich, wykluczonych energetycznie, po to, aby mogli korzystać z atrakcyjnych dla nich taryf opłat za ciepło, ale także, żeby poprawić ich warunki bytowe. Nasz program ma w 100% pomóc najbardziej potrzebującym wymienić ich kotły i ocieplić budynki – mówiła Emilewicz.

Aktualnie resort pracuje nad kryteriami, na podstawie których udzielane będzie wsparcie w zakresie termomodernizacji. Raport przedstawiony zostanie pod koniec marca br. Środki z programu mają być uruchomione jeszcze w tym roku.

Przeczytaj także: Termomodernizacja w najstarszym skansenie w Polsce