W skład konsorcjum naukowego weszły: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Metali Nieżelaznych.

Jak zaznaczył wiceminister Michał Kurtyka, projekt jest dowodem na to, że Polska może brać czynny udział w unijnej inicjatywie EU Battery Alliance, której celem jest stworzenie konkurencyjnego łańcucha wartości i produkcja ogniw do baterii na terenie Europy.

Dzisiejsza umowa to przykład na to, że Polska może brać aktywny udział w tym projekcie i jest gotowa do współpracy na rzecz rozwoju technologii magazynowania energii i budowy w Europie silnej branży produkcji baterii do samochodów elektrycznych – powiedział.

Podczas uroczystego zawiązania konsorcjum podkreślano także wpływ, jaki prace jednostek naukowych mogą wywrzeć na rozwój elektromobilności. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że Polska chce i może być jednym z europejskich liderów w tej branży.

Dlatego tworzymy jak najlepsze warunki dla rozwoju tego sektora w naszym kraju. Potencjał mamy ogromny i chcemy go jak najlepiej wykorzystać. Dzisiejsze wydarzenie, jakim jest zawiązanie polskiego konsorcjum naukowego, które będzie pracować nad stworzeniem polskiej baterii do pojazdów elektrycznych, przybliża nas do osiągnięcia tego ambitnego celu. Elektromobilność to nie tylko jedno z lekarstw na zanieczyszczenie powietrza. Jest przede wszystkim szansą na rozwój polskich przedsiębiorców i naszej gospodarki – podkreśliła.

Przeczytaj także: Czy Polacy chcą kupować auta elektryczne?