Konsorcjum z Mostostalem Warszawa przedłuża okres trwania umowy. W sierpniu ub.r. poziom zaawansowania realizacji inwestycji w Elektrowni Opole sięgał 80%, prace miały zakończyć się w 2018 r. Teraz jednak termin oddania do eksploatacji przedmiotu inwestycji, tj. bloków energetycznych nr 5 i nr 6, przewidywany jest na 31 maja i 30 września 2019 r. To jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Polsce po 1989 r.; inwestorem jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Elektrownia Opole: opóźnienie na budowie bloków nr 5 i 6. Fot. Mostostal Warszawa
Negocjacje w sprawie nowych terminów oddania bloków prowadzone są już od końca września. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (zamawiający) oraz GE Power, Polimex-Mostostal, Rafako i Mostostal Warszawa (konsorcjum zarządzające realizacją inwestycji) ciągle ustalają szczegóły zmian w kontrakcie.
Jak podał Mostostal Warszawa w komunikacie przekazanym przez Polską Agencję Prasową (PAP), aktualnie prowadzone negocjacje konsorcjum oraz GE Power z zamawiającym (PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna) nie zostały jeszcze zakończone.
Pierwotnie blok nr 5 miał być oddany do użytku 31 sierpnia 2018 r., a blok nr 6 31 marca 2019 r. Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w lutym 2014 r.
Za nami są prace związane z pozytywnym zakończeniem testów i prób odbiorowych urządzeń elektrycznych i osiągnięciem gotowości do podania napięcia na rozdzielnię GIS110kV oraz przygotowaniem części ciśnieniowej kotła nr 6 do przeprowadzenia próby ciśnieniowej. Osiągnęliśmy już gotowość rozproszonego systemu sterowania technologicznego i elektrycznego do rozpoczęcia prac uruchomieniowych. Trwają intensywne prace związane m.in. z kablowaniem obiektów i montażem rurociągów średnio i niskoprężnych oraz przygotowaniem do płukania układów olejowych turbiny bloku nr 5 – mówił w sierpniu 2017 r. Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać ma 8% obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Po zakończeniu wszystkich prac stanie się również trzecią co do wielkości polską elektrownią (tuż po Bełchatowie i Kozienicach).
Nowe bloki dysponować będą mocą 900 MW każdy, co oznacza, że produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie. To mniej więcej tyle, ile zużywa ponad 4 mln gospodarstw domowych. Będą opalane węglem kamiennym (roczne zużycie: 4 mln ton).
Łączna wartość inwestycji to 11,6 mld zł.
Przeczytaj także: Budowa ciepłociągu Bytom–Zabrze: ostatni mikrotunel na finiszu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.