W ramach przedsięwzięcia rozbudowana zostanie instalacja odsiarczania spalin. Realizowana przez GE Power inwestycja przyczyni się do blisko dziewięciokrotnego obniżenia emisji SO₂. Nowoczesne urządzenie do eksploatacji ma być oddane w grudniu br., a jego zaprojektowanie, wykonanie, dostawa, montaż, uruchomienie, optymalizacja i przekazanie do użytku kosztować będzie 43,7 mln zł.

Przebudowa instalacji odazotowania, której podejmie się firma SBB Energy, ma z kolei zapewnić czterokrotną redukcję NOₓ. Przekazanie do eksploatacji nastąpić ma w sierpniu (kocioł nr 4) i listopadzie (kocioł nr 3) 2018 r. Wartość tego kontraktu to 47,4 mln zł.


Po oddaniu do eksploatacji dwóch nowych instalacji Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz będzie przystosowany do zaostrzonych unijnych wymogów środowiskowych. To dowód na to, że spółka prowadzi działalność w sposób zrównoważony, przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych. Naszym priorytetem jest eksploatacja jednostek wytwórczych w sposób nieuciążliwy dla mieszkańców miast, gdzie funkcjonują oddziały PGE GiEK. Dostarczamy naszym odbiorcom energię elektryczną i ciepło jednocześnie dbając o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy – powiedział Sławomir Zawada, prezes spółki.

Jak przypomina w komunikacie prasowym firma, unijne konkluzje BAT zaostrzają parametry emisyjne w zakresie SO₂, NOₓ i pyłów oraz wprowadzają wymogi emisyjne w przypadku innych substancji. Zmianie mają też ulec obowiązki dotyczące prowadzenia pomiarów emisji i standardów dla ścieków, np. z instalacji oczyszczania spalin. Dlatego też, aby umożliwić dalszą pracę jednostek PGE, konieczne jest zrealizowanie programu inwestycyjnego dostosowującego aktywa wytwórcze do przyszłych rygorystycznych wymogów – czytamy w komunikacie.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. wchodzi w składu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jej działalność skupia się wokół wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (na rynki lokalne dostarcza blisko 19 mln GJ ciepła) oraz wydobywania węgla brunatnego. Udział spółki w rynku wydobywczym tego surowca w Polsce to 77%. Firma posiada 12 oddziałów – to kopalnie węgla brunatnego, elektrociepłownie oraz elektrownie konwencjonalne, zlokalizowane łącznie na terenie dziewięciu województw.

Przeczytaj także: Elektrownia Opole: opóźnienie na budowie bloków nr 5 i 6