W laboratorium znajdują się dwa moduły mikrokogeneracyjne, które produkować będą energię elektryczną i ciepło. Pierwszy z nich – przy wykorzystaniu technologii ogniwa paliwowego, tj. poprzez reakcję chemiczną wodoru pochodzącego z reformingu gazu ziemnego z powietrzem atmosferycznym. W przypadku drugiego, centrum układu jest silnik Stirlinga o spalaniu zewnętrznym. Ciepło powstające ze spalania gazu ziemnego przetwarzane jest na energię elektryczną.

To bardzo nowoczesne rozwiązania, które należą w Polsce do rzadkości. Ogniwo paliwowe oraz silnik Stirlinga to dwa układy do zastosowań domowych, a przetwarzanie gazu ziemnego to jedna z najczystszych form pozyskiwania energii elektrycznej – powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) pomysłodawca laboratorium, prof. dr hab. inż. Adam Koniuszy. 

Obiekt powstał głównie w wyniku potrzeb dydaktycznych, jak zaznacza prof. Koniuszy: przeznaczone jest przede wszystkim do edukacji ekologicznej studentów, ale będzie też udostępniane młodzieży szkół średnich czy osobom zainteresowanym problematyką odnawialnych źródeł energii. Widzimy również potrzebę stosowania niskoemisyjnych technologii choćby ze względu na problem smogu w Polsce. 

Laboratorium wyposażone jest również w piec z innowacyjnym systemem spalania biomasy. Zastosowano w nim system spalania, w którym najpierw następuje proces zgazowania biomasy, a następnie spalenie powstałego gazu w komorze pieca. Takie rozwiązanie zapewnia niską emisję pyłów i przyczynia się do ograniczenia zjawiska smogu – podkreślił prof. Koniuszy.

Czy istnieje szansa na rozpowszechnienie rozwiązań zastosowanych w laboratorium? Póki co, są one bardzo kosztowne, jednak pomysłodawca projektu przewiduje, że za kilka lat mogą stać się standardem w gospodarstwach domowych. 

W ramach projektu powstała też instalacja badawczo-dydaktyczna do wytwarzania biopaliw zaawansowanych trzeciej generacji – podaje PAP. Stanowisko pozwala na produkcję biomasy z mikroglonów

Mamy już za sobą pierwsze prace nad przygotowaniem biodiesla. Pozyskiwana z mikroglonów biomasa doskonale się do tego nadaje. Pracujemy nad optymalizacją procesów, aby tej biomasy i składników, z których produkujemy biopaliwa mieć jak najwięcej, tak, aby było to uzasadnione ekonomicznie – wyjaśniła dr hab. Małgorzata Hawrot-Paw z Katedry Inżynierii Systemów Agrotechnicznych ZUT.

W ramach Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii prowadzone będą kursy, szkolenia i warsztaty dla młodzieży szkolnej i nauczycieli, a także członków klastrów energetycznych, instalatorów i monterów urządzeń OZE – jak poinformowała uczelnia.

Laboratorium zostało dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (WFOŚ), dotacje na zakup sprzętu przekazali też sponsorzy, spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. w Bełchatowie oraz Zachodniopomorska Izba Rolnicza. 

Przeczytaj także: Tchórzewski: Elektrownia w Bogdance zasilana gazem ze zgazowania węgla