Alicja Barbara Klimiuk – p.o. prezesa firmy Energa – ogłosiła na konferencji prasowej, że w ciągu kilku dni należy spodziewać się rozstrzygnięcia przetargu dotyczącego budowy Elektrowni Ostrołęka C. Spółka chce, by blok ten wziął udział w aukcji w ramach rynku mocy w grudniu br.
Za kilka dni Energa ogłosi zwycięzcę przetargu na budowę Elektrowni Ostrołęka C. Fot. Pan SG / Wikipedia Commons
Przygotowujemy się do rynku mocy. Chcemy, by wszystkie nasze źródła w grupie przystąpiły do certyfikacji ogólnej w kwietniu i później do aukcji. (…) Zgadzam się, że harmonogram jest napięty, ale pozwoli on nam dostarczyć energię zgodnie z umową mocową, którą mamy nadzieję zawrzeć – powiedziała Klimiuk.
Jak przypomina Polska Agencja Prasowa (PAP), w postępowaniu przetargowym wzięły udział trzy podmioty. Z otwartych pod koniec grudnia 2017 r. ofert wynika, że najniższą cenę zaproponowała firma China Power Engineering Consulting Group (4,8 mld zł), natomiast najwyższą – konsorcjum firm Polimex-Mostostal oraz Rafako (9,5 mld zł). Propozycję złożyło także konsorcjum firm GE Power i Alstom Power Systems, które budowę elektrowni wyceniło na nieco ponad 6 mld zł. Zamawiający na realizację inwestycji chce przeznaczyć 4,8 mld zł.
Wysokosprawny blok energetyczny o mocy około 1000 MW ma być opalany węglem kamiennym z wykorzystaniem nowoczesnych ekorozwiązań technologicznych. Planowany termin oddania obiektu do eksploatacji to 2024 r.
Elektrownia Ostrołęka składa się aktualnie z dwóch zakładów: Elektrociepłowni Ostrołęka A oraz Elektrowni Ostrołęka B. Pierwszy wyposażony jest w 4 kotły pyłowe, 4 turbozespoły i 1 kocioł fluidalny , jego moc osiągalna elektryczna to 75 MW, natomiast cieplna – 367 MW. Elektrociepłownia dostarcza ciepło i parę miejskiemu systemowi ciepłowniczemu oraz przemysłowi. Natomiast na drugi zakład składają się trzy bloki o łącznej mocy 681 MW.
Energa S.A. jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Podstawowa działalność firmy obejmuje wytwarzanie, dystrybucję i obrót energią elektryczną oraz cieplną, a także obrót gazem. Posiada 62 obiekty wytwórcze, zarządza 185 tys. km linii elektroenergetycznych i dostarcza energię do 3 mln odbiorców. W 2017 r. przesłała 22,1 TWh energii.
Przeczytaj także: Energa zbuduje sieć elektroenergetyczną pod ziemią?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.