Oferta konsorcjum GE i Alstom jest druga pod względem ceny. Taniej budowę nowej jednostki wyceniła firma China Power Engineering (4,849 mld zł), a drożej konsorcjum firm Polimex Mostostal i Rafako (9,591 mld zł).

Kwota, jaką inwestor zamierzał wydać na realizację tego przedsięwzięcia to 4,803 mld zł. Teraz jednak skłania się ku temu, by przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia więcej pieniędzy. Prowadzeniem postepowania przetargowego zajmuje się spółka Elektrownia Ostrołęka, w której udziały posiadają Energa i Enea.

Jak podaje Enea, zgodnie z wnioskiem, przedmiotowa zgoda zgromadzenia wspólników spółki ma być wyrażona pod warunkiem skutecznego (tj. wskazującego na brak przesłanek uzasadniających wykluczenie wykonawcy bądź odrzucenie jego oferty) złożenia przez konsorcjum GE Power i Alstom Power System, wszystkich niezbędnych dokumentów i oświadczeń.

Równocześnie udziałowcy podkreślają, że ewentualne podjęcie przez zgromadzenie wspólników spółki uchwały dot. zgody na wybór wskazanej oferty nie jest równoznaczne z podjęciem decyzji o wyborze generalnego wykonawcy i nie oznacza rozstrzygnięcia przetargu. Aby było to możliwe, konieczne jest wyrażenie zgód korporacyjnych oraz zgód rad nadzorczych udziałowców.

Blok energetyczny w Elektrowni Ostrołęka będzie miał 1000 MW elektrycznej mocy brutto. Jego sprawność szacowana jest na > 45%. Ma pracować na parametrach nadkrytycznych pary. Nowa jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym będzie zlokalizowana na pograniczu gminy Rzekuń i miasta Ostrołęki w woj. mazowieckim.

Spółka celowa do realizacji tego przedsięwzięcia – Elektrownia Ostrołęka – to podmiot zależny spółek Energa i Enea – posiadają w niej po 50% udziałów. Zgodnie z ich założeniami projekt ma zapewnić satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Założono, że zostanie zrealizowany do 2024 r.


Na terenie Elektrownia Ostrołęka działają obecnie dwa zakłady: Elektrociepłownia Ostrołęka A i Elektrownia Ostrołęka B. Moc elektryczna pierwszego z nich to 75 MW, a cieplna – 367 MW. Jednostka ta zapewnia ciepło i parę miejskiemu systemowi ciepłowniczemu oraz przemysłowi. Drugi zakład tworzą trzy bloki energetyczne o łącznej mocy 681 MW.

Grupa Kapitałowa Enea głównie zajmuje się wydobyciem węgla kamiennego oraz wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Jej sieć dystrybucyjna obejmuje 20% powierzchni kraju. Zaopatruje w energię mieszkańców zachodniej i północno-zachodniej Polski. 15% energii wytwarzanej w kraju pochodzi z elektrowni należących do Enei.

Grupa Energa to jedna z czterech największych polskich spółek energetycznych i jedna z trzech największych pod względem dostaw energii elektrycznej. Głównie zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją, obrotem energią elektryczną i cieplną, jak również obrotem gazem. Posiada 62 obiekty wytwórcze. Zasila około 3 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych. Zarządza 185 tys. km linii energetycznych. W ubiegłym roku przesłała 22,1 TWh energii.

Przeczytaj także: Opóźnienie w budowie elektrowni jądrowej może kosztować 2,6 mld zł