W sezonie grzewczym 2017/2018 krakowscy strażnicy miejscy przeprowadzili 12 770 kontroli pieców. Jak podała straż, tę rekordową liczbę kontroli uzyskano w trakcie sześciomiesięcznych działań (październik 2017–marzec 2018). Z kolei urząd miasta poinformował, że funkcjonariusze ujawnili 243 przypadki spalania śmieci, nałożyli 161 mandatów karnych na kwotę 24,4 tys. zł, do tego pouczyli 74 osoby, a do sądu trafiło osiem wniosków o ukaranie.
Smog w Krakowie: niemal 13 tys. kontroli pieców. Źródło: UM Kraków, fot. Straż Miejska Miasta Krakowa
W sytuacjach spornych pobierali próbki popiołu, które następnie przekazywali do analizy laboratoryjnej celem stwierdzenia, czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania przekazali 15 próbek – czytamy w komunikacie magistratu.
1 lipca minionego roku weszły w życie przepisy tzw. tymczasowej uchwały antysmogowej dla Krakowa – w kotłach, piecach i kominkach nie można palić miałem, mułami i flotami oraz mokrym drewnem i biomasą (o wilgotności powyżej 20%).
Te przepisy będą obowiązywać do 1 września 2019 r., kiedy to wejdzie w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Zamiast tego będzie można korzystać z ogrzewania elektrycznego, gazowego lub lekkiego oleju opałowego.
Także od 1 lipca 2017 r. osobne regulacje obowiązują dla pozostałego obszaru Małopolski – m.in. zakaz spalania najgorszej jakości węgla oraz mokrego drewna i biomasy w piecach i kominkach.
Niedawno Polski Alarm Smogowy (PAS) opublikował zestawienie najbardziej zanieczyszczonych i najczystszych miast w Polsce w 2016 r., uwzględniając pomiary m.in. pyłu PM10. Niechlubnym liderem jest właśnie Kraków.
Przeczytaj także: Najbardziej zanieczyszczone i najczystsze miasta w Polsce [RAPORT]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.