Kogeneracja – co to jest?

Pojęcie to wiąże się przede wszystkim z poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań pozwalających na bardziej ekonomiczne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, a więc tego, co trafia każdego dnia, zarówno do naszych domów, jak i firm. Kogeneracja to nic innego, jak proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej oraz użytkowego ciepła w elektrociepłowni.

Oznacza to oczywiście mniejsze zużycie paliwa, dlatego zastosowanie kogeneracji wiąże się z dużymi oszczędnościami ekonomicznymi. Rozwiązanie takie jest również korzystne pod względem ekologicznym, zwłaszcza jeśli zestawimy je z oddzielnym wytwarzaniem ciepła w klasycznej ciepłowni oraz energii elektrycznej w tradycyjnej elektrowni. Wszystko to sprawia, że kogeneracja cieszy się ogromną popularnością również w Polsce.

Kogeneracja, czyli oszczędzanie energii

Kogeneracja to wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, a więc w jednym procesie technologicznym. Rozwiązanie to jest obecnie promowane w całej Unii Europejskiej – nie tylko ze względu na jego efektywność energetyczną, ale także z uwagi na możliwość znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych związków chemicznych.

Kogeneracja – tani prąd dla firm

Jedną z najważniejszych zalet kogeneracji jest o wiele większy stopień wykorzystania energii pierwotnej, która jest zawarta w paliwie do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. Efektywność energetyczna jest w tym przypadku nawet o 30% wyższa niż ma to miejsce w przypadku osobnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni oraz ciepła w kotłowni.

Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w przedsiębiorstwach, które są bezpośrednio związane z przemysłem, a więc takich, które mają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną. Zalicza się do nich przede wszystkim budynki biurowe, szpitale, hotele, ale też budynki mieszkalne i całe osiedla. Zastosowanie kogeneracji zapewnia w tym przypadku tani prąd dla firm i niższe rachunki za energię cieplną.

Na świecie modele kogeneracyjne stosowane są na szeroką skalę i coraz lepiej sprawdzają się w przypadku długookresowej eksploatacji. W Polsce oszczędzanym w ten sposób paliwem jest głównie węgiel kamienny – w krajowych elektrociepłowniach przemysłowych, komunalnych i zawodowych udaje się zaoszczędzić miliony ton węgla w ciągu roku. Mniejsze zużycie węgla niesie ze sobą szereg korzyści, nie tylko ekonomicznych, związanych z obniżeniem kosztów pozyskania energii i gwarantujących tym samym tani prąd dla firm, ale również tych związanych z ochroną środowiska naturalnego.