Elektrownia Kozienice zaplanowała modernizację dwóch bloków energetycznych (nr 9 i 10) o mocy 560 MW każdy. Celem jest zwiększenie efektywności wytwarzania energii i dostosowanie jednostek do wymagań środowiskowych określonych w Dyrektywie IED w zakresie emisji tlenków azotu do atmosfery.
Grupa Enea posiada 19% udziału w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce. Fot. Enea
Końcowe efekty zrealizowanych prac modernizacyjnych to wzrost efektywności wytwarzania, zwiększenie mocy turbozespołu, a dzięki zabudowie instalacji katalitycznego odazotowania spalin (SCR) mają one również wymiar środowiskowy – mówi, cytowany w komunikacie, Antoni Józwowicz, prezes Enei Wytwarzanie.
Zakończono prace przy bloku nr 10, którego synchronizacja z krajowym systemem elektroenergetycznym miała miejsce w maju br. Obecnie trwa modernizacja bloku numer 9 – choć pierwotny termin uruchomienia wyznaczono na koniec stycznia 2019 r., firma GE Power, która modernizuje turbozespół, chce przesunięcia wspomnianego terminu, jak czytamy – ze względu na konieczność podjęcia nieprzewidzianych w pierwotnym kontrakcie prac dodatkowych, które zostały zdiagnozowane po rozpoczęciu robót.
Obecnie prowadzone są rozmowy w celu zawarcia aneksu do umowy.
W komunikacie napisano, że zmiana terminu nie będzie miała istotnego wpływu na plany wytwórcze Enei Wytwarzanie w 2019 r.
Przypomnijmy, że w grudniu minionego roku oddano do użytku blok nr 11 w Elektrowni Kozienice. Nowa jednostka opalana węglem kamiennym ma moc 1075 MW brutto. Co więcej, jest to jedna z największych i najsprawniejszych instalacji tego typu na świecie.
Przecztaj także: Blok energetyczny o mocy 1075 MW oddany do eksploatacji
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.