„PKN Orlen planuje w tym tygodniu rozpocząć inspekcję w wyłączonej po awarii Elektrociepłowni Włocławek” – powiedział Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen (cytat za Polską Agencją Prasową, PAP).
Elektrociepłowni Włocławek. Fot. PKN Orlen
Dyrektor dodał, że „turbina musi ostygnąć, żeby można było tam dojść”, a pytany, ile czasu może zająć wyjaśnianie przyczyny awarii, odpowiedział, że „to zależy, co tam zobaczymy. Musimy to zrobić z wykonawcą, bo blok jest na gwarancji".
PKN Orlen awaryjnie Elektrociepłownię Włocławek wyłączył 8 września br. Podano wtedy, że przerwa w eksploatacji ma potrwać do początku grudnia br.
Budowę bloku gazowo-parowego CCGT o mocy 463 MWe we Włocławku zakończono w połowie 2017 r. Kosztowała około 1,4 mld zł. Do budowy bloku we Włocławku zużyto m.in. ponad 18 tys. m3 betonu, blisko 4000 ton stali i 200 km kabli elektrycznych.
Elektrociepłownia we Włocławku dostarcza parę technologiczną do Anwilu oraz energię elektryczną na potrzeby Grupy Kapitałowej i Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W marcu br. PKN Orlen oraz konsorcjum firm General Electric i SNC-Lavalin Polska osiągnęły porozumienie ws. rozliczenia kontraktu na budowę bloku gazowo-parowego we Włocławku.
„Już w ostatnim kwartale 2017 r. blok we Włocławku wypracował około 30 mln EBITDA, a wkład obszaru energetyki w generowanie wyniku finansowego Grupy będzie wzrastał, szczególnie po zakończeniu inwestycji w Płocku – mówił wtedy Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
W czerwcu br. do komercyjnej eksploatacji oddano elektrociepłownię gazowo-parową w Płocku – to blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt. W Płocku powstała największa elektrociepłownia gazowo-parowa w Polsce. Koszt budowy oszacowano na około 3,2 mld zł. Płocki blok ma zużywać około 0,8 mld m3 gazu rocznie, czyli 4% całkowitego zużycia w kraju.
„Konsekwentnie dążymy do budowy własnego zaplecza energetycznego, a sfinalizowanie płockiej inwestycji przybliżyło nas znacząco do tego celu. Zamierzamy maksymalnie wykorzystać szereg synergii płynących z funkcjonowania bloku w ramach Grupy Orlen. Jednocześnie oddajemy do systemu kolejne megawaty mocy, istotnie zwiększając krajowe bezpieczeństwo energetyczne” – tłumaczył w czerwcu Daniel Obajtek.
Grupa Orlen posiada bloki energetyczne w Polsce (w Płocku, Włocławku, Jedliczu i Trzebini), w Czechach (w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach) oraz w Możejkach na Litwie. Tym samym dysponuje łącznymi mocami na poziomie 1,9 GWe i 6,1 GWt.
Przeczytaj także: Elektrociepłownia Orlen w Płocku wyprodukowała pierwsze megawaty
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.