Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, 8 września br. PKN Orlen awaryjnie wyłączył Elektrociepłownię Włocławek. Przerwa w eksploatacji ma potrwać do początku grudnia br. Obecnie odbywa się weryfikacja uszkodzeń i zakresu napraw.
Elektrociepłownia we Włocławku. Fot. PKN Orlen
W połowie 2017 r. PKN Orlen ukończył budowę pierwszego bloku gazowo-parowego CCGT o mocy 463 MWe we Włocławku. W sumie budowa pochłonęła około 1,4 mld zł.
Elektrociepłownia we Włocławku dostarcza parę technologiczną do Anwilu oraz energię elektryczną na potrzeby Grupy Kapitałowej i Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch, obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN Orlen.
Do budowy bloku we Włocławku zużyto m.in. ponad 18 tys. m3 betonu, blisko 4000 ton stali i 200 km kabli elektrycznych. W prace na budowie zaangażowanych było w sumie ponad 25 tys. osób.
W marcu br. PKN Orlen oraz konsorcjum firm General Electric i SNC-Lavalin Polska po dziewięciu miesiącach negocjacji osiągnęły porozumienie ws. rozliczenia kontraktu na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 463 MWe we Włocławku.
„Już w ostatnim kwartale 2017 r. blok we Włocławku wypracował około 30 mln EBITDA, a wkład obszaru energetyki w generowanie wyniku finansowego Grupy będzie wzrastał, szczególnie po zakończeniu inwestycji w Płocku. Już odnotowano istotny wzrost w sprzedaży energii elektrycznej, zarówno na rynku hurtowym, jak również do odbiorców końcowych: w 2017 r. zakontraktowano ponad 4,8 TWh, z tego około 1TWh energii do małych i średnich przedsiębiorstw" – mówił wtedy Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
Przeczytaj także: Orlen będzie wyłącznym akcjonariuszem Unipetrolu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.