3 października br. w Urzędzie Miejskim w Brzesku (woj. małopolskie) odbyło się kolejne, siódme, spotkanie warsztatowe w ramach projektu pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. W warsztatach udział wzięli przedstawiciele magistratu, lokalni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Brzeska.
Fot. Stowarzyszenie ideaTECH
Miejsce warsztatów było nieprzypadkowe – Brzesko aktywnie działa w sferze ochrony środowiska, zmniejszenia ilości zanieczyszczeń, a także we wdrażaniu systemów OZE oraz efektywności energetycznej. Ponadto w Brzesku powołano Klaster Energetyczny, który ma zajmować się inwestycjami w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Na tym jednak nie koniec, bo na terenie Miasta i Gminy Brzesko zamontowano 13 czujników jakości powietrza.
Spotkanie w Brzesku otworzyli przedstawiciele Stowarzyszenia ideaTECH oraz burmistrz Grzegorz Wawryka. Z kolei pierwszym prelegentem był dr inż. Tomasz Fiszer, który omówił kwestie związane z termomodernizacją budynków, gospodarką niskoemisyjną, odnawialnymi źródłami energii oraz aktualnymi dofinansowaniami inwestycji w odnawialne źródła energii. Nawiązał także do ekologicznych, społecznych i zdrowotnych skutków spalania odpadów. Największy akcent położył na kwestii niskiego spalania.
Fot. Stowarzyszenie ideaTECH
Z kolei drugi z trenerów, mgr inż. Paweł Tomaszewski, starał się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego efektywnie zarządzać energią. Omówił także m.in. założenia Krajowego Planu Działań na rzecz efektywności energetycznej, nawiązał też do obowiązków jednostek sektora publicznego wynikających z ustawy o efektywności energetycznej, omówił też nową ustawę o efektywności energetycznej. Dużą część wystąpienia poświęcił m.in. systemowi Białych Certyfikatów – temat niezwykle zainteresował obecnych na spotkaniu przedsiębiorców.
Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, w trakcie której uczestnicy pytali prelegentów m. in. o możliwości przesyłowe największych dystrybutorów energii oraz o konkretne zagadnienia związane z programem „Czyste powietrze”.
Fot. Stowarzyszenie ideaTECH
Kolejne szkolenie z tego cyklu odbędzie się 12 października br. o godz. 11 w Oświęcimiu.
Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Przeczytaj także: Dlaczego warto efektywnie zarządzać energią? W Gorlicach już wiedzą
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.