Zaawansowanie budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno przekroczyło już 87%, a zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2019 r. Coraz bliżej do rozpoczęcia eksploatacji bloku, dlatego na terenie elektrowni pojawił się już pierwszy ładunek węgla.
Blok, o sprawności na poziomie 45,9% netto, ma ograniczyć emisję CO2 o 30%, a innych gazów – o ponad 50%. Fot. Tauron
Przyjazd i rozładunek pierwszego transportu węgla to jeden z kluczowych momentów dla całej inwestycji. Po raz pierwszy, w warunkach pracy, przetestowane zostają układy, urządzenia i instalacje związane z nawęglaniem bloku 910 MW. Układ kolejowy oraz nawęglanie to gospodarki pomocnicze realizowane poza kontraktem głównym i koordynowane przez Tauron Wytwarzanie oraz Nowe Jaworzno Grupa Tauron – powiedział Jarosław Broda, wiceprezes zarządu spółki Tauron ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
Jak podała spółka, na początek przetestowano tory kolejowe, a następnie zgodnie z ciągiem, przez który przechodzi węgiel, podciągarkę wagonową, wywrotnicę, kołyskę, rozjazd sprężynowy, układy taśmociągów oraz ładowarko-zwałowarkę. Następnie przeprowadzony zostanie testowy załadunek bunkrów przykotłowych. W 17 wagonach przywiezionych zostało około 1 tys. ton węgla pochodzącego z Zakładu Górniczego Brzeszcze należącego do spółki Tauron Wydobycie.
W ciągu roku nowa jednostka będzie potrzebować regularnych dostaw: może spalać nawet ponad 2,5 mln ton węgla. Na jej potrzeby paliwo dostarczać będzie ponad 40 tys. węglarek rocznie, każda o ładowności 60 ton.
Tauron Wydobycie będzie strategicznym dostawcą paliwa węglowego na potrzeby nowego bloku energetycznego w Jaworznie, co wynika z ilości paliwa oraz bliskiej odległości realizowanych dostaw z zakładów górniczych – wyjaśnił Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie. Paliwo będzie pochodziło głównie z Zakładu Górniczego Sobieski.
Jak podkreślił Filip, parametry jakościowe pochodzącego z tego zakładu miału węglowego, a w szczególności bardzo niska zawartość chloru, są najbardziej odpowiednie do eksploatacji nowego bloku energetycznego w Jaworznie. W celu uzupełnienia dostaw, przewidywane są również w przyszłości dostawy miałów węglowych z Zakładu Górniczego Janina.
Nowy blok 910 MW będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto, stanowiąc przy tym znaczący element bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Kontrakt na budowę bloku (kotłowni, maszynowni, obiektów IOS) realizowany jest przez konsorcjum firm Rafako S.A. i Mostostal Warszawa S.A.
Nowy blok będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów emisyjnych. Jego budowa to jedna z najważniejszych inwestycji energetycznych realizowanych obecnie w Polsce. Blok, o wysokiej sprawności (na poziomie 45,9% netto), ma ograniczyć emisję CO2 o 30%, a innych gazów – o ponad 50%. Produkowana w nim energia będzie mogła zasilić nawet 2,5 mln gospodarstw domowych. Koszt jego budowy oszacowano na 6 mld zł.
Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii.
Przeczytaj także: Elektrownia atomowa w Ostrowcu: Litwa proponuje LNG
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.