W uzasadnieniu uchwały zaznaczono, iż chęć powołania klastra energii wynika z konieczności m.in.  poprawy jakości powietrza w Krakowie, ochrony miasta przez wzrostem cen energii oraz obniżenia cen zakupu energii dla wielu odbiorców. Ponadto utworzenie go sprzyjać będzide aktywizacji lokalnych przedsiębiorstw, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz zwiększeniu atrakcyjności Krakowa jako miejsca zamieszkania.

Możliwość tworzenia klastrów dała samorządom ustawa o odnawialnych źródłach energii z lutego 2015 r. Od tamtej pory powstało ich w Polsce już kilkadziesiąt.

Klastry to szansa na energię tańszą i czystą. Zależy nam właśnie na tym, żeby w Krakowie była czystsza energia i żebyśmy mniej płacili za prąd. Taki klaster mógłby go produkować nie tylko dla spółek miejskich, ale i dla mieszkańców – wyjaśnił Łukasz Gibała, szef klubu radnych Kraków dla mieszkańców, który złożył projekt uchwały w sprawie Krakowskiego Klastra Energii.

Dziś, jeśli ktoś jest osobą fizyczną i zakłada np. panele fotowoltaiczne na dachu, ma dużo gorsze warunki podłączenia do sieci energetycznej niż wtedy, gdy byłby klaster. W klastrze będziemy mieli różne bonusy finansowe i prawne, co sprawi, że wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych faktycznie będzie bardziej opłacalne – dodał Gibała.

Do tej pory klastry były tworzone w gminach mniejszych niż Kraków i dlatego radni zdecydują o utworzeniu klastra dopiero po zapoznaniu się z wynikami analiz.

Dostrzegamy potrzebę rozwoju energetyki rozproszonej za pomocą klastrów energii. Od 2017 r. Kraków prowadzi rozmowy w tej sprawie ze środowiskiem naukowym z Akademii Górniczo-Hutniczej – powiedział zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Andrzej Łazęcki.

Klaster energii to porozumienie cywilnoprawne, którego celem jest równoważenie zapotrzebowania na energię lub paliwa gazowe jego członków. Mogą nimi być zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i nieposiadające osobowości prawnej, a także jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe, zlokalizowane na terenie jednego powiatu lub pięciu gmin. Efektami działania klastrów energii mają być ochrona środowiska, zwiększenie innowacyjności, redukcja kosztów funkcjonowania gmin, a także zwiększenie szans na pozyskanie dofinansowania na realizację lokalnych przedsięwzięć.

Przeczytaj także: Korekta projektu ustawy o OZE​​​​​​​