Rozbudowa sieci ciepłowniczej poprzez modernizację układu technologicznego oraz uciepłowienie bloków 5 i 6 w Elektrowni Turów – to przedmiot umowy, jaką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawarła z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą we Wrocławiu. Na jej podstawie przyznana zostanie dotacja w wysokości ponad 8,1 mln zł.
Modernizacja Elektrowni Turów potrwa do II połowy 2020 r. Fot. ilustr. Andrew / Adobe Stock
Obecnie bloki w elektrowni mają 261 MWe każdy i produkują energię elektryczną na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dzięki modernizacji tanie ciepło będzie produkowane także na potrzeby okolicznych odbiorców – zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych. W ramach modernizacji zabudowane zostaną wymienniki ciepła na obu blokach (o mocy 90 MWt każdy), dzięki czemu do podgrzewania wody i jej dystrybucji poza teren elektrowni wykorzystane zostanie istniejące w układzie blokowym ciepło.
Zapewnienie taniego ciepła z procesu wysokosprawnej kogeneracji stanowi pod względem ekologicznym i ekonomicznym najlepsze rozwiązanie dla przyszłych odbiorców, z uwagi na fakt, że węgiel brunatny jest obecnie najtańszym dostępnym lokalnie paliwem. Dodatkowo, uciepłowienie bloków 5 i 6 przyczyni się do redukcji niskiej emisji i zjawiska smogu, który na terenie gminy Bogatynia jest uciążliwy dla mieszkańców, zwłaszcza w okresach zimowych – powiedział Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Termin realizacji wartej ponad 30 mln zł inwestycji mija w drugiej połowie 2020 r.
Elektrownia Turów to jedna z największych w Polsce elektrowni węglowych. Działa tu sześć bloków energetycznych. Podstawowym paliwem jest węgiel brunatny, produkowana jest także biomasa leśna i rolna. Moc zainstalowana elektrowni wynosi 1498,8 MW.
Przeczytaj także: Elektrownia Turów: próba kotła nowego bloku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.