Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie ze spalin cząstek stałych, na które składają się różne szkodliwe substancje, są filtry workowe. Wśród przemysłowych metod oczyszczania powietrza jest to zdecydowanie jeden z najbardziej nowoczesnych sposobów, a tym samym – najbardziej efektywnych, przy zachowaniu względnie niewielkich kosztów inwestycji i eksploatacji.

Jakie rodzaje filtrów workowych rozróżniamy? Jaka jest zasada ich działania? A w końcu – gdzie znajdą swoje zastosowanie?

Jakie rozróżniamy filtry workowe?

Zasadniczo odróżniamy ich dwa rodzaje – pionowe i poziome. Każdy z nich może wykazywać podobną skuteczność. Zasadniczą różnicę stanowi przede wszystkim gabaryt i sposób ułożenia worków. Nieco inaczej też działają, choć ostatecznie efekt jest ten sam – pozwalają uzyskać czysty gaz, wolny od pyłu.

Oba te rozwiązania wykorzystują wysokiej jakości worki filtracyjne, które są wykonane z najwyższej jakości materiałów – poliestru czy włóknin szklanych, pokrytych dodatkowo membranami teflonowymi. Bez problemu poradzą sobie z mieszankami powietrzno pyłowymi, których temperatura nie przekracza 260 stopni Celsjusza. Same filtry natomiast są najczęściej z najlepszej stali kwasoodpornej, pokrytej powłoką antykorozyjną.

Filtry pionowe

W przypadku filtrów pionowych, jak sama nazwa wskazuje, worki są w pozycji wertykalnej, mocowane z obu stron, dzięki czemu nie stykają się, a tym samym – ich eksploatacja trwa dłużej. Modułowa budowa pozwala też na stosowanie worków o różnej długości, a tym samym o odmiennej efektywności (filtry te mogą oczyszczać od 20 000 do 1 000 000 m3 gazów na godzinę). W wersji pionowej urządzenia są dodatkowo wyposażone w mechaniczne systemy filtracyjne, które usuwają większe lub żarzące się cząsteczki z brudnego gazu. Dzięki temu worki filtracyjne mają znacznie dłuższą żywotność.

Wstępnie oczyszczony gaz przechodzi do kolejnej komory z workami, gdzie jest odfiltrowywany z pozostałych frakcji pyłu. Ten zaś opada na dno leja zsypowego, którego dno stanowi specjalny wysyp. Czysty gaz natomiast przechodzi do kolejnej komory i wylotu odprowadzającego go na zewnątrz.

Filtry poziome

W filtrach poziomych, jak można się domyślić, orientacja worków jest horyzontalna, a gazy przechodzą od góry w dół – do worków, od których następnie są odprowadzane do czystej komory, znajdującej się na ścianie układu. Ponadto są zazwyczaj mniejsze od tradycyjnych – pionowych – systemów filtracyjnych.

Ten rodzaj instalacji ochrony powietrza teoretycznie działa tak samo, jednak nieco inaczej wygląda wstępne oczyszczanie brudnego gazu. Ponieważ cząstki o wyższej temperaturze, jak i zanieczyszczone większymi frakcjami, mogą mocno wpływać na skuteczność i żywotność worków filtracyjnych, w filtrach INSTAL-FILTER stosujemy dodatkową komorę wstępną osadczą lub dystrybucyjną, w których odfiltrowywane są cząsteczki mogące zakłócić pracę całego systemu.

Taki gaz wpada następnie do czopucha, z którego rozprowadzany jest równomiernie na całą powierzchnię worka, pozostawiając na niej wszelkie zanieczyszczenia. Te zaś, podobnie jak w pionowej odmianie tego rozwiązania, spadają do leja zsypowego, z którego są odprowadzane specjalnym wylotem. Czysty gaz natomiast z wnętrza worków przechodzi do czystej komory, gdzie znajduje się wylot odprowadzający go na zewnątrz.

Jakie jest ich zastosowanie?

Tego typu przemysłowe filtry powietrza doskonale nadają się do najróżniejszych gałęzi przemysłu. Naszymi klientami, którzy decydowali się na to rozwiązanie, są zarówno ciepłownie, zakłady obróbki metali, chemiczne, jak i producenci materiałów budowlanych.

Proponowane urządzenia cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na ich skuteczność (spełniają najwyższe unijne wymogi, umożliwiając oczyszczanie gazów z pyłów nawet do poziomu poniżej 1 mg/m3), ale też rentowność, a także możliwość rozbudowy. Dodatkowo oferujemy ich serwis, dzięki czemu w razie chęci modernizacji lub potencjalnych problemów, klienci mogą liczyć na fachową pomoc 24h/7.