Oddano do użytku nowy blok nr 5 w Elektrowni Opole, o mocy brutto 900 MW. To jeden z dwóch nowych bloków w tym należącym do PGE Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) zakładzie. Budowa drugiego jeszcze trwa.
Nowe bloki w Elektrowni Opole. Fot. PGE
- Z betonu, który został wykorzystany do budowy bloków w Opolu, mógłby powstać drugi Pentagon
- Wartość całej inwestycji to ponad 11,6 mld zł
- Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie
Blok nr 5 w Opolu do eksploatacji oddano 31 maja 2019 r., czyli dwa tygodnie przed terminem wyznaczonym na 15 czerwca 2019 r. Konsekwentnie zwiększamy swoją rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju, a nowoczesna technologia wykorzystana przy budowie bloków pozwala na znaczne ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o około 25% na jednostkę wyprodukowanej energii – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE.
Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK), dodaje, że zastosowanie najlepszych technologicznych rozwiązań, w tym montaż wysokiej klasy elektrofiltrów czy instalacji mokrego odsiarczania spalin, sprawią, że elektrownia będzie jeszcze bardziej przyjazna środowisku.
Drugi z bloków, nr 6, przekazany do eksploatacji ma zostać 30 września 2019 r. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.
O tym, jak skomplikowanym projektem jest budowa bloków energetycznych w Opolu, świadczy fakt, że realizacja tej inwestycji wiąże się z koniecznością przestrzegania aż 2,4 tys. normach prawnych, w oparciu o które wykonawca realizował prace. Jak wyliczyło biuro prasowe PGE, do budowy obu bloków wykorzystano podobną ilość stali jak do budowy nowojorskiego Empire State Building (65 tys. ton). Z kolei wykorzystany w Opolu beton wystarczyłby do postawienia drugiego Pentagonu (250 tys. ton), siedziby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. W szczytowych momentach na placu budowy obu bloków pracowało około 5500 osób.
Dodajmy też, że na zewnętrznej powłoce chłodni kominowych, które obsługiwać będą nowe bloki, znalazł się rysunek złożony z tęczy, słońca i nut – ma to być nawiązanie m.in. do Opola jako stolicy polskiej piosenki. Ten zabieg wymagał pomalowania aż 4,5 ha powierzchni – to więcej niż wynosi powierzchnia sześciu boisk do piłki nożnej. PGE podkreśliło też, że w ramach opolskiej inwestycji aż 70% wartości wszystkich zamówień trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez PGE złotówki 70 groszy pozostaje w Polsce.
Po włączeniu obu bloków do użytku Elektrownia Opole ma stać się jedną z najnowocześniejszych elektrowni na świecie. Nowe bloki zostały zaprojektowane na 35 lat ciągłej pracy. Będą mieć 1800 MW łącznej mocy, tym samym opolski zakład zaspokajać będzie 8% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Do produkcji energii wykorzystywanych będzie około 4 mln ton węgla kamiennego z kopalń PGE.
Wykonawcą wartego ponad 11,6 mld zł kontraktu jest konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power (generalny projektant, dostawa kluczowych urządzeń oraz pełnomocnik konsorcjum). Elektrownia Opole zlokalizowana jest przy ujściu rzeki Mała Panew do Odry, w Opolu. Działa od 1993 r. Wchodzi w skład holdingu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Przeczytaj także: Energa z nowym zarządem, ale bez prezesa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.