24 stycznia br. blok nr 5 w Elektrowni Opole po raz pierwszy pracował mocą 680 MW. Wcześniej, 15 stycznia br., doszło do pierwszej synchronizacji bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. To oznacza, że budowa weszła w końcową fazę.
Elektrownia Opole – budowa bloków. Fot. www.blok5i6.pl
Obecnie, z uwagi na ruch regulacyjny, blok nr 5 w Opolu pracuje z różnymi obciążeniami. Głównym celem optymalizacji jest osiągnięcie znamionowej mocy bloku 900 MW, co zostało wykonane już w 80%.
Po pełnej optymalizacji, wykonana zostanie próba odbiorcza dla PSE i pomiary gwarancyjne oraz przeprowadzenie 30-dniowego testu nieprzerwanej pracy. Po zakończeniu realizacji tych poszczególnych zadań będziemy już mogli spokojnie planować oddanie bloku do eksploatacji – mówi Norbert Grudzień, p.o. prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE.
W Elektrowni Opole odbywa się także budowa bloku nr 6, która również dobiega końca – obecnie trwa m.in. proces zimnego rozruchu.
Zgodnie z harmonogramem, blok nr 5 przekazany do eksploatacji ma być do 15 czerwca br., a blok nr 6 – 30 września br. Obie jednostki będą mieć 1800 MW łącznej mocy, tym samym Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Do produkcji energii wykorzystywanych będzie około 4 mln ton węgla kamiennego z kopalń PGE.
Bloki, za 11,6 mld zł brutto, buduje konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power. O ogromie inwestycji świadczy fakt, że podpisano już ponad 3000 zamówień, z czego 2500 z polskimi firmami. W szczytowych momentach na placu budowy pracowało około 5500 osób.
Przeczytaj także: Dwie zamiast jednej – rozszerza się plan budowy elektrowni atomowej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.