Spółka Tauron Polska zakończyła realizację inwestycji, której efektem będzie produkcja ciepła dla celów grzewczych i chłodzenia podziemnych wyrobisk. W Zakładzie Górniczym Brzeszcze zmodernizowana została energooszczędna stacja produkująca sprężone powietrze.
Stacja sprężarek w ZG Brzeszcze. Fot. Tauron Polska
Energochłonność nowych sprężarek Almig P600+ jest mniejsza o 20% w stosunku do dotychczas stosowanych, co wpływa na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Nowe sprężarki zostały wyposażone w nowoczesny układ sterowania zapewniający płynną regulację, dzięki czemu możliwa jest produkcja sprężonego powietrza w ilości dostosowanej do czasowego zapotrzebowania zakładu górniczego – podaje spółka Tauron.
Jak dodano, stacja została wyposażona w układ odbioru ciepła ze sprężonego powietrza, które może być wykorzystane do celów grzewczych. Ma to wpłynąć na zwiększenie sprawności instalacji sprężania powietrza oraz ekologię.
Duża część energii elektrycznej zużywanej przez sprężarki jest zamieniana na tzw. ciepło sprężania. Ciepło to jest odzyskiwane poprzez zabudowany w rurociągu sprężonego powietrza wymiennik ciepła. Następnie ciepło może zostać przekazane do dalszego wykorzystania m.in. do ogrzewania oraz celów sanitarnych. W przyszłości istnieje możliwość wykorzystania ciepła w powierzchniowej instalacji chłodniczej przeznaczonej do schładzania wyrobisk podziemnych. Odzysk ciepła sprężania generuje oszczędności finansowe oraz wpływa korzystnie na czystość środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO₂ – wyjaśnia spółka.
Uzyskana ilość powietrza jest wystarczająca dla ZG Brzeszcze, w związku z czym spółka energetyczna zakończyła współpracę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, która do tej pory dostarczała do zakładu sprężone powietrze.
Nie jest to jedyna inwestycja, jaką Tauron realizuje w Brzeszczu. Od 2021 r. mają tam rozpocząć pracę dwie instalacje kogeneracyjne o mocy 2,7 MWe każda, które produkować będą energię elektryczną i cieplną z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni. Przychód z instalacji ma wynieść około 19 mln zł w okresie 17 lat. Cały program inwestycyjny, który ma zapewnić stabilne i efektywne prowadzenie działalności produkcyjnej kopalni, obejmuje lata 2016–2025.
Przeczytaj także: Innowacyjne testy w Elektrowni Łagisza
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.