Mając na uwadze wyzwania płynące ze zbliżającego się terminu wdrożenia konkluzji BAT, w naszych elektrowniach zrealizowaliśmy szeroki, sześciomiesięczny program testów różnych addytywów. W Elektrowni Łagisza przetestowaliśmy trzy rodzaje sorbentów. W wyniku testów potwierdziliśmy możliwość osiągnięcia wymogów BAT dotyczących emisji związków chloru bez konieczności budowy kosztownych instalacji odsiarczania i odchlorowania spalin. W konsekwencji projekt badawczo-rozwojowy o wartości 2 mln zł, przyniesie ograniczenie nakładów inwestycyjnych na poziomie ponad 100 mln zł – wskazuje Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Dwa rodzaje sorbentów, poddane testom, oparte były na związku wapnia, jeden zawierał związek sodu. Do kanału spalin kotła fluidalnego bloku Elektrowni Łagisza zostały wprowadzone w postaci pyłu o zróżnicowanej granulacji. W trakcie procesu prowadzono szeroko zakrojone badania laboratoryjne oraz pomiary emisji w spalinach. Dobre wyniki udało się osiągnąć mimo zastosowania węgla o wysokiej zawartości chloru.

Oprócz Elektrowni Łagisza, Tauron do konkluzji BAT dostosowuje także obiekty w elektrowniach Jaworzno, Łaziska i Siersza. W pierwszej z nich testowano już, choć na mniejszą skalę, wtrysk sorbentów. W Jaworznie badano również możliwość ograniczenia emisji tlenków azotu poprzez wtrysk płynnych dodatków katalitycznych na blokach klasy 200 MW.

Przeczytaj także: Runęła kolejna chłodnia kominowa w Będzinie