Od kilku dni słychać doniesienia o wycofaniu się Komisji Europejskiej ze współpracy programie „Czyste Powietrze”, z winy strony polskiej, która nie realizowała ustalonych założeń. 4 lipca br. miało odbyć się spotkanie komitetu sterującego, a ten przez Komisję Europejską został podobno zerwany. Działania w związku z tym podjęła Unia Metropolii Polskich (UMP).
Środki unijne miały pomóc wymienić 3,5 mln starych pieców. Fot. Departament Zarządzania Programami Operacyjnymi
UMP, która zrzesza 12 największych polskich miast, wystosowała list do dyrektora generalnego ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej, Marca Lamaitre. Do wiadomości przekazano je ministrowi inwestycji i rozwoju Jerzemu Kwiecińskiemu oraz ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu.
Prezes UMP i prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, poinformował, że Lamaitre poinformowany został o obawach samorządowców co do możliwości utraty 35 mld EUR (w perspektywie 10 lat), które miały być przeznaczone na wymianę ponad 3,5 mln pieców, tzw. kopciuchów. Samorządowcy są świadomi tego, że najprawdopodobniej KE ocenia, że realizacja tego programu w Polsce przebiega w sposób niewłaściwy., dlatego proponują, by zmienić poziom, na którym realizowany byłby program.
Apelujemy do Komisji Europejskiej oraz polskiego rządu o przekazanie realizacji programu „Czyste Powietrze” w ręce polskich samorządów. Bez tych decyzji nie poprawimy jakości powietrza w Polsce – czytamy w liście. UMP podkreśliło, że samorząd wielokrotnie dowodził swojej sprawności w realizacji istotnych i złożonych przedsięwzięć.
Jak UMP argumentuje swoją sugestię? Dysponujemy doświadczonym zapleczem instytucjonalnym. Przez ostatnie lata wdrażaliśmy m.in. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które okazały się niekwestionowanym sukcesem. Dzięki współpracy dużych i mniejszych gmin od lat zarządzamy funduszami europejskimi realizując takie zadania jak termomodernizacja, podłączanie sieci ciepłowniczych czy odnawialne źródła energii. Obecnie władze lokalne jako jedyne są zdolne do wdrożenia sprawnego systemu dystrybucji środków z Programu „Czyste Powietrze” w gminach i miastach – uznało UMP.
UMP przypomniało, że według Europejskiej Agencji Środowiska w Polsce co roku umiera z powodu smogu nawet 48 tys. osób, a raporty Światowej Organizacji Zdrowia z grudnia 2018 r. pokazują, że Polska jest jednym z niechlubnych liderów pod względem zanieczyszczenia powietrza. Wymiany pieców wymaga obecnie co najmniej 3,5 miliona gospodarstw. Do tej pory rząd wydał zaledwie 26 tys. pozytywnych decyzji o dofinansowaniu. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, Polska straci miliardy euro przeznaczone na poprawę jakości powietrza – podała UMP.
Przeczytaj także: 600 mln zł na program „Polska geotermia plus”
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.