• Na Politechnice Krakowskiej powstaje Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej
  • W centrum badawczym prowadzone będą badania związane m.in. z redukcją smogu i aerodynamiką budynków
  • Laboratorium powstać ma do 2021 r.

W laboratorium, które powstanie na terenie kampusu PK w krakowskich Czyżynach, prowadzone będą badania modelowe i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalne badania wpływów środowiskowych i klimatycznych na elementy rozwiązań inżynierskich. Badaczy interesować będą takie zagadnienia, jak: oddziaływanie wiatru, transport zanieczyszczeń, sposoby dynamicznego wpływania na redukcję smogu, problemy inżynierii wiatrowej, energetyki wiatrowej, wpływów środowiska na budowle i ludzi, aerodynamika i dynamika budynków, w tym szczególnie badania obiektów narażonych na oddziaływanie wiatru i obciążenie śniegiem.

Wyniki badań mają dostarczyć planistom i projektantom oraz uczestnikom rynku budowlanego wiedzy, przydatnej m.in. do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia nowych budynków. Przydadzą się także jednostkom samorządów, odpowiedzialnym za tworzenie np. planów zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie wyników prowadzonych w LAŚ badań można będzie m.in. ocenić efektywność proponowanych rozwiązań, już na wczesnym etapie procesu decyzyjnego w wymiarze programowym, planistycznym i projektowym – podaje uczelnia.


W budynku centrum badawczego znajdą się dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym. Każdy z nich wyposażony będzie w przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów oraz elementy infrastruktury technicznej, których zadaniem będzie kształtowanie parametrów napływającego powietrza. Parametry tuneli – wysokość przestrzeni pomiarowej do 4 m, wymiary w rzucie 10x24 m dla większego i 8x21 m dla mniejszego obiektu – mają zwiększyć możliwości badawcze, jakimi dysponują obecnie naukowcy z Laboratorium Inżynierii Wiatrowej WIL PK, gdzie działa tunel wiatrowy.

Laboratorium wspierać ma nowy międzywydziałowy kierunek studiów na PK – inżynierię czystego powietrza. Jego absolwenci opuszczą mury uczelni wyposażeni w kompleksową wiedzę na temat działań na rzecz poprawy jakości powietrza: zarówno identyfikacji rodzajów i źródeł emisji zanieczyszczeń, jak i rozpoznania mechanizmów ich rozprzestrzeniania się oraz rozwiązań zmierzających do poprawy jakości powietrza.

Budowa centrum badawczego pochłonie 24,6 mln zł, z czego 17,7 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej ma być gotowe do 2021 r.

Przeczytaj także: Jak Kraków adaptuje się do zmian klimatu?