Nowelizacja ustawy Prawo atomowe i ustawy o ochronie przeciwpożarowej została przygotowana przez resort środowiska, aby zapewnić najwyższy możliwy do osiągnięcia poziom bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w kraju. Jak podkreśla ministerstwo, przyjęcie projektu pozwoli na dostosowanie polskich przepisów do aktualnych europejskich i światowych standardów, wyników badań naukowych oraz doświadczeń międzynarodowych w zakresie ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego.


Wdrożenie nowelizacji będzie kosztować od 9 do 15 mln zł rocznie – takie będzie obciążenie budżetu. Wydatki poniosą również niektórzy przedsiębiorcy (głównie z sektora skupu złomu i przetwórstwa złomu metali oraz zarządcy budynków).

Mamy już niestety dwuletnie zaległości, tak że czas nas goni, ponieważ Komisja Europejska wszczęła już pewne procedury. Liczymy na to, że zdążymy przed dalszymi krokami z wprowadzeniem w życie tych przepisów – powiedział w czasie obrad senackiej Komisji Środowiska prezes Państwowej Agencji Atomistyki, Andrzej Przybycin.

Przybycin za najważniejsze uregulowania zawarte w ustawie uznał m.in. te dotyczące obrazowania pozamedycznego, dostosowanie wartości dawek granicznych, określenia zasad ochrony radiologicznej członków załóg statków powietrznych.

Ustawa ma jednak również na celu podniesienie bezpieczeństwa funkcjonowania elektrowni jądrowych, co jest związane z doświadczeniami związanymi z katastrofą w Fukushimie. Nakładamy nowe, dodatkowe obowiązki na kierowników jednostek organizacyjnych posiadających pozwolenie na budowę, rozruch i cały proces eksploatacji obiektów jądrowych – zaznaczył.


​​​​​​​W Polsce regulacje dotyczyć będą obecnie jedynie tylko reaktora badawczego Maria w Otwocku-Świerku i przechowalników obok niego. Jeżeli jednak Ministerstwo Energii zrealizuje śmiałe plany budowy nie jednej, a kilku elektrowni atomowych – prawo, zaktualizowane do najwyższych standardów bezpieczeństwa, będzie można zastosować od razu

Ustawa czeka na podpis prezydenta. Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem zmian w ustawie o ochronie przeciwpożarowej, które mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Przeczytaj także: Nowy sarkofag nad elektrownią w Czarnobylu