Sąd nakazał m.in. zmianę wyroku Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) poprzez oddalenie w całości odwołania konsorcjum ZUE i ELKOL od decyzji o wyborze przez Elektrownię Ostrołęka najkorzystniejszej oferty w tym przetargu.

W wyroku sąd nakazuje również m.in. unieważnienie czynności zamawiającego w postaci wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu i unieważnienie odrzucenia oferty oferenta, który zajął 1 miejsce w przetargu. Sąd nakazał również zamawiającemu ponowne przeprowadzenia czynności z udziałem wszystkich ważnych ofert a następnie wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu – podano.

W kwietniu br. oferta konsorcjum, którego liderem był Torpol, o wartości 178,8 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza. 

Kontraktowy termin zakończenia prac nad budowę bloku to 28 sierpnia 2023 r. Obiekt ma być wykonany w technologii ultranadkrytycznej, dzięki czemu osiągnie sprawność na poziomie 46% (średnia światowa wynosi 33%). Umożliwi to redukcję emisji CO2 o 26%. Blok będzie również wyposażony w zaawansowane systemy ochrony środowiska: nowoczesne elektrofiltry czy systemy odsiarczania i odazotowania spalin. Spełni tym samym normy emisji nakładane w tzw. konkluzjach BAT Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: „Projekt Ostrołęka C jest rentowny, ale…”. Będą problemy?