• Pierwsza w Polsce ładowarka samochodowa o mocy 150 kW została zainstalowana w poznańskiej Galerii A2
  • Możliwości szybkiego ładowania na maksymalnej mocy mogą wykorzystać takie auta jak Audi e-tron i Tesla model 3
  • Większość ładowarek w Polsce umożliwia ładowanie z mocą najwyżej 50 kW

Urządzenie o mocy 150 kW to najnowsza wersja szybkiej ładowarki Delta. Wyposażono je w 12 modułów prostownikowych drugiej generacji o mocy 12,5 kW każdy, nowy system chłodzenia, a także przewód CCS wysokiej mocy. Zmodernizowana ładowarka dysponuje obecnie trzema trybami ładowania samochodów elektrycznych: CHAdeMO: do 63 kW, CCS: do 150 kW oraz AC Typu 2: do 43 kW. Urządzenie pozwala na równoczesne ładowanie dwóch pojazdów na obu złączach DC (CCS i CHAdeMO) poprzez dynamiczny przydział mocy modułów prostownikowych – czytamy w komunikacie.

W Polsce większość szybkich ładowarek aut elektrycznych dostępnych na rynku umożliwia ładowanie DC (prądem stałym) z maksymalną mocą 50 kW. Sieć GreenWaya liczy już 100 takich urządzeń z 200 punktami ładowania dużej mocy. Jeszcze w tym roku pojawi się 150 punktów.


Testowaliśmy naszą ładowarkę na nowym modelu auta marki Audi e-tron, mogącym ładować się z mocą 150 kW. Możemy potwierdzić, że te pojazdy w pełni wykorzystują możliwości ładowarki, podobnie jak Tesla model 3. Obecnie tego typu urządzenia dopiero pojawiają się w nowoczesnych sieciach ładowania, pamiętajmy jednak, że w tak dynamicznym i młodym sektorze, jakim jest elektromobilność, nowości szybko stają się standardem – relacjonuje Maciej Gajewski, dyrektor zarządzający GreenWay Polska.

Firma dostrzega szybki rozwój rynku elektromobilności, a także postęp techniczny w konstrukcjach baterii i układów zasilania. Dzięki nim pojazdy można ładować z coraz większą mocą. Już teraz wybrane stacje sieci w Krakowie i Wrocławiu od wiosny dysponują mocą do 100 kW, a niedawno dołączyła do nich stacja w Poznaniu o mocy 150 kW.

Przeczytaj także: Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na potrzeby własne