• Sześć lat trwała przebudowa linii 110 kV Morzyczyn–Drawski Młyn i kosztowała 127 mln zł
  • Sumaryczna długość połączeń liniami wysokiego napięcia wzrosła ze 143 km do 240 km
  • W trakcie budowy ustawiono 497 słupów i zużyto 720 km przewodów roboczych

Inwestycja polegała na przebudowie jednotorowego ciągu linii 110 kV łączącego stacje Morzyczyn–Stargard Wschód–Dolice–Krzęcin–Dobiegniew–Drawski Młyn, na dwa ciągi z przewodami o przekroju 240 mm2 i temperaturze pracy +80°C. W efekcie przebudowy sumaryczna długość połączeń liniami wysokiego napięcia wzrosła ze 143 km do 240 km. Do budowy linii zużyto 720 km przewodów roboczych oraz ustawiono 497 słupów – czytamy w komunikacie.


Po przebudowie całkowita obciążalność linii w okresie letnim wzrosła ponad sześciokrotnie, z niecałych 40 MVA (megawoltamperów) do prawie 250 MVA. Nowe zdolności przesyłowe zwiększają również możliwości przyłączania do sieci odnawialnych źródeł energii. Ograniczają również straty powstające podczas dystrybucji energii elektrycznej i umożliwiają elastyczne prowadzenia ruchu na sieci. Zwiększyła się też jej odporność na ekstremalne warunki atmosferyczne.

Choć prace trwały sześć lat, postępowały zgodnie z harmonogramem i zakończyły się w terminie. Inwestycję realizowało konsorcjum Elfeko i PBE Elbudu Poznań wybrane w przetargu publicznym.

Ponadlokalny charakter największej inwestycji sieciowej w naszej historii wpisuje się w szerszą koncepcję rozbudowy sieci 110 kV związanej ze zwiększaniem bezpieczeństwa energetycznego dla północno-zachodniej części Polski – powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Przeczytaj także: Tauron uruchomił pierwszą w Polsce cyfrową stację elektroenergetyczną