Spółka Tauron Dystrybucja zmodernizowała rozdzielnię 110 kV w stacji elektroenergetycznej Oborniki Śląskie na Dolnym Śląsku. Zastosowano w niej w pełni cyfrową komunikację z wykorzystaniem tzw. szyny procesowej.
Cyfrowa stacja elektroenergetyczna. Fot. Tauron Dystrybucja
- W Obornikach Śląskich Tauron Dystrybucja uruchomił pierwszą w Polsce cyfrową stację elektroenergetyczną
- Dzięki tzw. szynie procesowej dane o możliwych uszkodzeniach są dostępne natychmiast
- Takie rozwiązanie pozwala zapobiegać awariom przed ich wystąpieniem
Cyfrowe rozwiązanie pozwala na pełną diagnostykę urządzeń z natychmiastową informacją o ewentualnych błędach i uszkodzeniach mogących wystąpić w sieci energetycznej. Dzięki temu można zapobiegać awariom, zamiast je naprawiać. Dla klientów oznacza to zwiększenie pewności zasilania i niezawodności dostaw energii elektrycznej.
Po modernizacji stacja w Obornikach Śląskich stała się cyfrowa, co oznacza, że tradycyjne połączenia do transmisji danych wykonywane za pomocą przewodów i kabli sterowniczych, zostały zastąpione przewodami światłowodowymi. Zastosowana szyna procesowa jest cyfrową magistralą teleinformatyczną, pozwalającą na wymianę i przesył ogromnej ilości sygnałów sterowniczych, pomiarowych i informacji o stanie poszczególnych urządzeń stacji. Będzie się to odbywało w postaci krótkich sygnałów cyfrowych, a nie jak dotychczas za pomocą impulsów elektrycznych – mówi Jarosław Broda wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
Stacja w Obornikach Śląskich dostarcza energię elektryczną dużej liczbie odbiorców indywidualnych i przemysłowych, a także uzdrowiskom. Zasila też sieć trakcyjną PKP S.A. – części magistrali pociągów dużych prędkości relacji Wrocław-Poznań, która wymaga pewności zasilania.
W rozdzielni zostały zastosowane nowatorskie rozwiązania, polegające nie tylko na zmianie sposobu komunikowania się urządzeń tworzących stację, ale przede wszystkim na zmianie jej struktury informatycznej . Efektem jest przejście z dotychczasowej transmisji danych mierzonej w milisekundach na mikro-, a nawet nanosekundy. Połączenia telekomunikacyjne zostały wykonane ze światłowodów, co oznacza, że transmisja terabajtów danych pomiarowych i informacji stanu poszczególnych urządzeń odbywa się online. To pierwsze tego typu rozwiązania zastosowane w polskiej energetyce – mówi Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja.
Po raz pierwszy zastosowano też optyczne przekładniki prądowe (sensory) w miejsce tradycyjnych przekładników 110 kV. Sensory optyczne mają konstrukcję całkowicie odbiegającą od konwencjonalnych urządzeń, znacznie mniejsze gabaryty oraz zminimalizowaną liczbę elementów awaryjnych. To rozwiązanie ma usprawnić obsługę stacji i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii.
Kilka światłowodów zastąpiło kilkadziesiąt tradycyjnych miedzianych kabli. Dzięki temu dane pomiarowe są pozyskiwane w postaci strumienia, a stację można dokładniej i łatwiej monitorować. Stacja w Obornikach Śląskich pozwoli ocenić możliwości zastosowania takich rozwiązań na większą skalę – dotychczas pilotażowo stosowano je tylko w elektroenergetycznych sieciach przesyłowych.
Przeczytaj także: Elektrownia Połaniec modernizuje elektrofiltry
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.