• PAD podpisał nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska
  • Inspekcja Handlowa otrzymała tym samym nowe narzędzie do blokowania handlu kotłami na paliwa stałe niespełniającymi krajowych wymogów
  • Na polski rynek trafia nawet 250 tys. takich urządzeń rocznie. Teraz na przedsiębiorców mogą posypać się kary

Nowe przepisy mają umożliwić odstąpienie od zasady swobodnego przepływu towarów, która w dotychczasowym brzmieniu przepisów miała charakter bezwzględnie obowiązujący. Co to oznacza w praktyce? Wspomniana zasada nie będzie obowiązywać w przypadku kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, z uwagi na to, że produkt ten może negatywnie wpływać na środowisko oraz zdrowie i życie ludzi.

Zakazane będzie wprowadzanie na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności wyprodukowanych lub dopuszczonych do obrotu w innych krajach Unii Europejskiej, w Turcji lub zgodnie z prawem wyprodukowanych w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) ­– podała Kancelaria. Dzięki temu nieuczciwi sprzedawcy nie będą mogli sprzedawać pieców wysokoemisyjnych jako niskoemisyjnych.

 
Instytucją, która będzie przeprowadzać kontrole podmiotów wprowadzających do obrotu kotły na paliwo stałe, będzie Inspekcja Handlowa. Kontrolowana będzie m.in.: zgodność urządzeń z wymaganiami, w tym poprzez badania laboratoryjne kotłów, posiadanie odpowiedniej dokumentacji, świadectw, certyfikatów itp.

Regulacje ustanawiają też możliwość nałożenia administracyjnych kar pieniężnych za naruszenie zakazu wprowadzania do obrotu kotłów na paliwo stałe niespełniających wymagań, określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Wysokość takiej kary może wynieść od 10 tys. zł do 5% przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. Zgodnie z ustawą, karę pieniężną będzie wymierzał, w drodze decyzji, wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia kontroli.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 3 w zakresie art. 172a pkt 1 oraz art. 3 i art. 4, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Przeczytaj także: Smog w stolicy Indii potrwa nawet tydzień