Brytyjski podmiot zarządzający siecią energetyczną, National Grid, zawarł sześcioletnią umowę z konsorcjum Hochtief-Murphy Joint Venture (HMJV) na budowę tuneli i energetycznych w ramach drugiej fazy projektu London Power Tunnels 2. Wartość kontraktu to około 400 mln funtów, ale wartość całego projektu ma osiągnąć poziom nawet 1 mld funtów.
London Power Tunnels: drugi etap budowy podziemnej sieci. Fot. National Grid UK/Twitter
Prace mają się rozpocząć w marcu 2020 r. W ciągu kilku lat powstać ma tunel o łącznej długości 32,5 km, a w nim nowa sieć energetyczna dla stolicy Wielkiej Brytanii. Kable umieszczone zostaną w tunelach, około 30 m pod ziemią.
- Odcinek Wimbledon–New Cross
- długość: 12 km
- planowana realizacja: marzec 2020–październik 2025
- otwarcie: 2025 r.
- Odcinek New Cross–Hurst
- długość: 18 km
- planowana realizacja: marzec 2020–październik 2026
- otwarcie: 2026 r.
- Odcinek Hurst–Crayford
- długość: 2,5 km
- planowana realizacja: marzec 2020–październik 2024
- otwarcie: 2024 r.
Źródło: National Grid
Realizacja drugiej fazy ambitnego projektu przełożenia londyńskiej sieci energetycznej do tuneli ma zabezpieczyć dostawy dla angielskiej stolicy na kolejne dziesięciolecia – samo wykonanie projektu zajmie w sumie około ośmiu lat. Gdyby nie budowa tuneli, już niedługo należałoby rozkopać londyńskie ulice w celu wymiany znajdującej się tuż pod nimi sieci energetycznej.
Tunele powstaną z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine).
Spółka National Grid z powodzeniem proceduje działania związane z projektem London Power Tunnels od lutego 2011 r. Jej przedstawiciele podkreślają, że to najważniejsza inwestycja modernizacyjna londyńskiego systemu energetycznego realizowana w ciągu ostatnich niemal 60 lat.
Przeczytaj także: W sześć lat wybudują nowy najdłuższy tunel na Bałkanach
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.