• Państwowy Instytut Geologiczny w ramach współpracy z PGE oceni projekty badań geologicznych
  • Eksperci PIG-PIB pomogą opracować metody posadowienia turbin i kabli na dnie morza
  • Instytut ma najnowsze informacje na temat budowy geologicznej polskiej strefy na Bałtyku

Współpraca obejmie wymianę fachowej wiedzy i doświadczeń na temat rozpoznania geologicznego, koniecznego przed rozpoczęciem budowy morskich siłowni wiatrowych i instalacji przyłączy do stacji elektroenergetycznych na lądzie.

Uruchomienie morskich farm wiatrowych zwiększy udział odnawialnych źródeł w produkcji energii w Polsce, wpłynie na zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – mówi Michał Woś, Minister Środowiska.

W podpisanym liście intencyjnym instytucje zadeklarowały dialog, który ma doprowadzić do udziału ekspertów PIG-PIB i PGE Baltica w konsultacjach merytorycznych i operacyjnych podczas prac projektowych.


Celem planowanej współpracy z naszym partnerem merytorycznym będzie wsparcie PGE w pozyskiwaniu najwyższej jakości danych geologicznych niezbędnych do realizacji inwestycji. Badania te są bardzo ważnym etapem prac, określającym sposób posadowienia turbin oraz kabli na dnie morza. Podpisanie listu intencyjnego z Państwowym Instytutem Geologicznym to kolejny, po niedawnym otrzymaniu decyzji środowiskowej oraz zakończeniu pomiarów wiatru, etap realizacji naszych przygotowań do instalacji farm wiatrowych na Bałtyku – wyjaśnia Monika Morawiecka, prezes zarządu PGE Baltica.

Kadra z Instytutu będzie, w ramach współpracy, oceniać projekty robót geologicznych i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Weźmie też udział w procedurach ich zatwierdzania i będzie kontrolować przestrzeganie regulacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Eksperci z PIG-PIB będą służyć swoją wiedzą i doświadczeniem w badaniach na morzu m.in. oceniając materiał wydobyty z dna Bałtyku. PIG- PIB posiada najpełniejsze informacje o budowie geologicznej i zasobach kraju. Instytut dysponuje obecnie najnowszymi informacjami na temat budowy geologicznej polskiej strefy na Bałtyku oraz zespołem specjalistów w tej dziedzinie – zapewnia dr inż. Mateusz Damrat, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego.

Przeczytaj także: Zakończono badania wiatru na Morzu Bałtyckim